Atletism: Daria Popescu, campioană naţională „U14” în proba de aruncarea greutăţii!

Atleta Daria Popescu a devenit, astăzi, campioană naţională „U14” în proba de aruncarea greutăţii, cu prilejul Campionatului Naţional U14, U13 ce se desfăşoară în acest weekend la Bucureşti.

Sportiva pregătită de Maria Sîrbu s-a impus cu o aruncare de 13.38 metri, performanţă ce reprezintă un nou „personal best” şi i-a asigurat victoria pentru… 1 centimetru, ocupanta poziţiei secunde, Alesia Boşca (CSŞ Tulcea), aruncând 13.37 metri. A fost, totodată, o revanşă luată de Daria în faţa celei care o învingea, în luna martie, la competiţia desfăşurată în sală, performanţele lor de aatunci fiind 12.96 m (Alesia Boşca), respectiv 12.49 metri (Daria Popescu).

Daria a concurat şi în proba de aruncarea suliţei, ocupând locul al 8-lea, cu 14.22 metri.

Tot în proba de aruncarea suliţei, dar la categoria „U13”, a concurat din partea CSM Ploieşti Karina Ioana Tătăruş, care a ocupat locul al 5-lea cu o performanţă de 18.34 metri.