Serie scurtă cu „rechinii”: Laguna Bucureşti – CSM Petrolul Ploieşti 63-84!

CSM Petrolul Ploieşti a închis seria cu ABC Laguna Sharks Bucureşti din turul secund al Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95 după numai trei meciuri, victoria obţinută în această seară în Capitală, 84-63 (16-18, 26-16, 18-15, 24-14), fiind cea mai clară din ultima săptămână!

Partida din „Arena de Baschet” a început cu un mic şoc pentru băieţii noştri, gazdele conducând cu 12-2 după 4 minute, însă lucrurile au revenit rapid în normal şi, până la pauză, „galben-albaştrii” aveau deja avantaj de 8 puncte: 42-34. „Rechinii” n-au avut forţa să pună în vreun fel în pericol victoria Petrolului, iar ecartul a crescut constant până la final, chiar şi în condiţiile în care staff-ul nostru a rulat toţi jucătorii apţi de pe bancă.

Dacă Funderburk Jr. nu a mai fost la fel de exact ca în primele două partide (încheiate în „triple-double”), terminând meciul cu „numai” 6 puncte, 7 recuperări şi 8 pase decisive, iar Reggie Johnson Jr. (19) şi Brkic (17) au fost în „nota” lor, în schimb, au ieşit la rampă Corpodean (18 puncte), cu 4/4 de la „3 puncte”, Popa (8) şi Negoiţescu (8), ultimii doi având, şi ei, câte două reuşite de la mare distanţă. Ar mai fi de remarcat că David Raşoga a prins aproape 10 minute pe teren, „onorate” cu 3 puncte marcate, şi că ultimele minute au fost abordate în formulă exclusiv ploieşteană: Raşoga-Pătraru-Negoiţescu-Diaconescu-Popa!

Ionuţ Ivan, Nemanja Tomic şi Robert Munteanu au folosit în această seară următorii jucători: R. Johnson Jr. (19 puncte, 1×3), Brkic (17 puncte, 1×3, 10 recuperări), Corpodean (16, 4×3), B. Popa (8, 2×3), Negoiţescu (7, 2×3), K. Funderburk Jr. (6), Lufile (6), D. Raşoga (3), L. Diaconescu (2), G. Angelian şi R. Pătraru.

CSM Petrolul Ploieşti are acum de aşteptat pentru a-şi afla adversara din turul al 3-lea al play-out-ului, întrucât în celălalt duel din zona 15-18 scorul este 2-1 pentru CSM Focşani în disputa cu CSM Târgu Jiu. Seria ce va decide ocupanta poziţiei a 15-a a clasamentului se va decide tot după sistemul „cel mai bun din 5 partide”, cu jocuri programate pe 11 şi 13 mai la Ploieşti, apoi 17 şi 19 mai în deplasare şi, la nevoie, pe 22 mai din nou în „Olimpia”.