Baschet, Liga I: CSM Petrolul 2 Ploieşti a încheiat sezonul cu un eşec la Timişoara, 86-94

Echipa secundă a CSM Petrolul Ploieşti a încheiat sezonul Ligii I cu o înfrângere suferită astăzi, la prânz, pe terenul celor de la SCM 2 Timişoara, scor 94-86 (26-20, 18-25, 13-16, 26-22, 11-3), după prelungiri, în ultima etapă a Fazei a II-a, Grupa Echipelor Satelit.

Veniţi după patru zile de meciuri, cel restant de Liga I de la Oradea şi cele din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, de la Satu Mare, şi fără câţiva oameni importanţi în lot, precum Codruţ Dinu, George Angelian, David Raşoga, Petru Voiculescu sau, chiar, Lorenzo Diaconescu, care a jucat frecvent şi la echipa secundă, băieţii asistaţi astăzi de pe margine de Cristi Trandafir au făcut un joc bun în condiţiile date, fiind aproape de o victorie în timpul regulamentar. Au condus cu 10 puncte la jumătatea ultimului sfert, 76-66 (minutul 35), dar n-au gestionat inspirat un final în care timişoreanul Lazic a înscris cele două coşuri de „3 puncte” (din 8 încercări în meci) ale sale, trimiţând partida în prelungiri. Cele 5 minute suplimentare au găsit o echipă gazdă mai proaspătă şi mai atentă la finalizare, importantă fiind şi ieşirea lui Movileanu pentru 5 faulturi, aşa că victoria le-a revenit timişorenilor, cu 94-86.

Pentru CSM Petrolul 2 Ploieşti, au jucat: A. Suciu (23 puncte, 5×3), T. Pîrvu (15, 2×3), R. Movileanu (14, 2×3), R. Popa (12, 1×3), Al. Dimov (8, 1×3), R. Mihalache (8 puncte, 11 recuperări), R. Pătraru (4), V. Borcan (2) şi A. Velcea.

Echipa secundă a clubului nostru încheie, astfel, sezonul 2023-2024 cu un bilanţ de 18 victorii şi 8 înfrângeri, important fiind plusul de experienţă dobândit după o serie de meciuri jucate inclusiv în compania unor formaţii de seniori, fie ele şi de nivelul eşalonului secund.