Fabian Stroe, medaliat cu bronz la Campionatul European de Box pentru Tineret!

Sportivul secţiei de box a CSM Ploieşti, Fabian Stroe, a obţinut medalia de bronz a categoriei „54 kg” din cadrul Campionatului European de Box pentru Tineret, ce s-a desfăşurat în această săptămână la Porec (Croaţia)! Boxerul nostru a cedat, în această seară, în semifinală în faţa ucraineanului Maksym Chekin, după un meci extrem de echilibrat, decis însă în favoarea adversarului.

Fabian a reuşit două victorii la competiţia din Croaţia: prin RSC în repriza a doua, în optimi, în faţa slovenului Tine Jakomini, şi la puncte, 5-0, în sferturi, în disputa cu polonezul Oskar Grodzicki.

Stroe este pregătit la club de Titi Tudor şi Adrian Pîrlogea, fiind, totodată, component al Centrului Olimpic de la Brăila, unde antrenori sunt George Perţea şi Marian Piţa.