Handbal: victorii importante pentru juniorii 1 şi 2 ai clubului în cursa pentru calificarea la Turneele Finale!

La fel ca în urmă cu o săptămână, am avut parte de un weekend în care doar echipele de handbal masculin ale clubului au disputat meciuri oficiale, atât juniorii 1, cât şi juniorii 2 reuşind să obţină victorii importante în Grupele Valoare!

Primul succes le-a aparţinut băieţilor de la J2, care au disputat, ieri, în Sala „Olimpia”, derby-ul Grupei Valoare 2 cu prima clasată, Avatar Braşov, punctele fiind, prin urmare, extrem de importante în lupta pentru calificarea la Turneul Final. Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan s-au impus cu 41-38 (20-19) la capătul unei confruntări care a stat sub semnul echilibrului numai în prima repriză. Imediat după pauză, „galben-albaştrii” s-au desprins la 25-21 (minutul 36), pentru a conduce, aproape de mijlocul reprizei, chiar şi la 7 goluri diferenţă: 30-23 (minutul 43). Jocul a devenit interesant din momentul în care antrenorul oaspeţilor le-a cerut băieţilor lui să se apere avansat, aşa că s-a marcat mai uşor, s-au „furat” mingi care s-au transformat în contraatacuri şi… cam atât, pentru că diferenţa a rămas permanent una liniştitoare pentru CSM Ploieşti.

Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: A. Manolache, A. Pop – L. Constantin (10 goluri), A. Grigore (9), Al. Popescu (6), M. Duţă (5), M. Costache (4), G. Roşu (4), M. Sbîrnău (3), D. Sîrbu, V. Muraşcu, I. Pîrvu, Oct. Bucur, Şt. Răducanu, N. Milea şi I. Marin.

În etapa a 4-a, CSM Ploieşti va juca, duminică, tot pe teren propriu, în compania formaţiei de pe locul al 4-lea al clasamentului, ACS Sporting Ghimbav.

Astăzi, juniorii 1 au avut o misiune mai uşoară în disputa cu LPS Târgu Jiu, dovadă şi rezultatul final, 52-40 (25-18), întâlnirea fiind, mai degrabă, o repetiţie pentru partida de joi, cu CS Viitorul Piteşti, decisivă în lupta pentru calificarea la Turneul Final Valoare al campionatului. În disputa de astăzi, Ramona Ştefan a mizat pe: D. Ştefan, A. Manolache – D. Rizea (9 goluri), M. Ion Iliescu (7), G. Roşu (5), I. Stănescu (5), B. Bondarenco (5), A. Muşoiu (4), A. Leu (4), L. Vasile (4), M. Sîrbu (3), Şt. Vîlcu (2), D. Constantin (2), Al. Popescu (2), V. Băncilă şi A. Năstase.

Revenind la calculele pentru accederea la Turneul Final, CSM Ploieşti are nevoie, joi, de o victorie în disputa cu Viitorul Piteşti, existând, în cazul unui succes la 4 goluri (peste 40-36, cu cât s-a pierdut în tur) sau mai multe, şansa calificării de pe poziţia secundă. Orice succes la 1-3 goluri duce echipa pe locul al 3-lea al grupei şi, implicit, la balotaj cu ocupantele aceleiaşi poziţii din celelalte două Grupe Valoare, numai două dintre acestea având asigurată prezenţa la Turneul Final.

Altfel, dacă, la nivelul junioarelor 1 şi 2, campionatele sunt întrerupte până în weekendul 17-18 aprilie, în schimb, junioarele 3 ale CSM Ploieşti au programate două partide extrem de importante în Grupa Valoare 2, ambele în deplasare: miercuri joacă la CSM Bucureşti şi sâmbătă la Rapid Bucureşti!