O victorie şi o înfrângere, în weekend, pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti!

Am avut numai două meciuri oficiale pentru juniorii mari ai CSM Ploieşti în acest weekend, iar bilanţul a fost de o victorie şi o înfrângere. Fetele au stat, întrucât campionatul este întrerupt la toate categoriile de vârstă, aşa că au jucat doar băieţii: ieri, juniorii 2 au câştigat cu 33-30 (19-13) meciul din Sala „Olimpia” cu LPS Târgu Mureş, iar, astăzi, juniorii 1 au pierdut cu 40-36 (22-17) partida jucată la CS Viitorul Piteşti.

Victoria obţinută ieri de juniorii 2 a fost fără dubii, oaspeţii de la LPS Târgu Mureş reuşind să opună rezistenţă numai în primul sfert de oră al întâlnirii. Au condus cu 5-1 (minutul 10) şi 9-5 (minutul 16), însă un parţial de 9-1 al băieţilor noştri a făcut ca tabela să indice 14-10 (minutul 24)! S-a intrat la pauză cu 19-13 şi au fost 7 goluri diferenţă în prima parte a reprizei secunde (23-16, 25-18), dar Mureşul a tot încercat să reintre în meci, venind la 3 „lungimi” în spate – 28-25 (minutul 52). S-a făcut însă imediat 31-25 şi 32-26, aşa că finalul, abordat de oaspeţi cu o apărare avansată, a fost doar spectaculos prin rapiditatea cu care s-au succedat atacurile, soarta partidei fiind deja stabilită.

Pentru echipa noastră, au jucat ieri: A. Pop, A. Manolache – Al. Popescu (7 goluri), G. Roşu (6), M. Costache (5), A. Grigore (4), L. Constantin (4), M. Duţă (3), V. Muraşcu (2), M. Sbîrnău (2), D. Sîrbu, Şt. Răducanu, I. Pîrvu şi N. Milea.

CSM Ploieşti ocupă poziţia secundă a Grupei Valoare 2 şi se pregăteşte pentru derby-ul cu ACS Avatar Braşov, programat sâmbătă, 6 aprilie, în Sala „Olimpia”.

Juniorii 1 s-au deplasat astăzi la Piteşti pentru un meci extrem de important în compania celor de la CS Viitorul şi au pierdut, din păcate, cu 40-36 (22-17). Au condus doar în debut, apoi au fost într-o permanentă cursă de urmărire după ce gazdele s-au desprins chiar şi la 6 goluri (23-17, minutul 31), reuşind, spre final, să vină la un singur gol în spate (33-32, minutul 51)! N-au reuşit, însă, mai mult, pentru că Viitorul s-a dus la 38-33 şi şi-a asigurat o victorie care poate conta în lupta pentru poziţiile care duc la Turneul Final al campionatului.

Ramona Ştefan a mizat pe următorul lot de jucători: D. Ştefan, A. Pop – M. Ion Iliescu (10 goluri), M. Sîrbu (9), A. Leu (5), L. Vasile (4), Al. Popescu (2), I. Stănescu (2), D. Constantin (2), G. Roşu (1), V. Băncilă (1), A. Muşoiu, Şt. Vîlcu, M. Duţă, B. Bondarenco şi A. Năstase.

CSM Ploieşti ocupă locul al 3-lea al clasamentului Grupei Valoare 2 şi are programate două meciuri în următoarea săptămână: joi, la CSŞ Craiova şi duminică, pe teren propriu, cu LPS Târgu Jiu.

Junioarele 3 vor reveni pe teren sâmbătă, 10 aprilie, iar campionatul junioarelor 1 şi 2 este întrerupt până în weekendul 17-18 aprilie.