Seara revanşei: CSM Târgu Jiu – CSM Petrolul Ploieşti 75-81 (13-18, 12-27, 25-17, 25-19)!

CSM Petrolul Ploieşti şi-a luat revanşa pentru eşecul nedrept şi dramatic suferit în prima etapă a Fazei a II-a a campionatului în Sala „Olimpia” la sfârşitul lunii ianuarie şi a câştigat în această seară cu 81-75 (18-13, 27-12, 17-25, 19-25) partida susţinută pe terenul celor de la CSM Târgu Jiu. Se poate spune, chiar, că meciurile au semănat în bună măsură până la un punct, pentru că, din nou, am condus la o diferenţă mare (la Ploieşti ecartul maxim a fost de 20 de puncte, astăzi – de 25), din nou, adversarii au reuşit să reintre în meci, însă acum am ştiut să gestionăm situaţiile de criză şi să ne desprindem astfel încât să nu mai depindem de un şut norocos în ultimele secunde.

A contat şi precizia băieţilor de la linia de „libere”, unde am încheiat cu 80% (17/21), mai ales că pe final gazdele au apelat cu insistenţă la faulturi care să le ofere secunde de atac, a contat şi jocul defensiv foarte bun din prima repriză, care i-a făcut pe gorjeni să aibă procentaje modeste mai ales de la distanţă şi semidistanţă şi să înscrie numai 25 de puncte, a fost importantă şi contribuţia tinerilor Codruţ Dinu (10 puncte) şi George Angelian, care au prins, fiecare, peste 20 de minute pe teren, dar şi, una peste alta, efortul colectiv extraordinar făcut de întreaga echipă de-a lungul celor 40 de minute. De semnalat şi debutul canadianului Meshack Lufile, cel care a jucat puţin peste 13 minute – în special ca back-up al lui Brkic, excelent astăzi! – şi a încheiat meciul cu 6 puncte (3/4 la „2 puncte”), două recuperări şi un turnover.

Lotul pe care Ionuţ Ivan, Nemanja Tomic şi Robert Munteanu au mizat în această seară a fost următorul: Brkic (24 puncte), Funderburk Jr. (15 puncte, 7 recuperări, 9 pase decisive), R. Johnson Jr. (14, 2×3), C. Dinu (10, 2×3), Corpodean (10, 2×3), Lufile (6), G. Angelian (2), V. Negoiţescu, R. Pătraru şi L. Diaconescu.

În etapa a 2-a a returului Fazei a II-a, CSM Petrolul Ploieşti o va întâlni, duminica viitoare, în Sala „Olimpia”, pe SCM Timişoara, meciul fiind decalat cu o zi din cauza participării formaţiei bănăţene la Turneul Final 4 al „Alpe Adria Cup”, programat în zilele de 12 şi 13 martie, la Kapfenberg (Austria).