Weekend cu 4 victorii pentru echipele de handbal ale clubului! Junioarele 3, succes în derbi, la Câmpina!

Încheiem un final de săptămână în care echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au disputat cinci partide, reuşind să le câştige pe patru dintre acestea. Ar fi de remarcat succesul reuşit de junioarele 3 în derbiul Seriei D, de la CS Câmpina, şi pasul făcut de formaţia de junioare 1 în Faza Grupelor Valoare cu punctaj maxim.

Weekendul a început cu cel mai interesant meci: derbiul junioarelor 3, susţinut la Câmpina, în compania formaţiei de pe locul al 2-lea în Seria D, CS-ul local. La fel ca în tur, însă, fetele pregătite de Leonard Cristescu s-au impus clar, cu 36-28 (17-12) de data aceasta, după o partidă echilibrată numai în primele zece minute. CSM Ploieşti s-a desprins treptat, la 8-6, 10-7, 12-8 şi, aproape de pauză, la 17-10, după care a reuşit să menţină o diferenţă ce nu i-a periclitat în niciun moment succesul. Pentru CSM Ploieşti, au jucat: B. Biota, B. Vesel – D. Gheorghe (12 goluri), B. Brînzaru (7), M. Andronache (6), S. Curcan (3), A. Filip (2), A. Georgescu (2), A. Călăraşu (2), A. Matei (1), A. Alecu (1), A. Dincă, A. Dorobăţ, D. Constantinescu, D. Marin şi I. Dudu.

În etapa a 16-a, programată la finalul săptămânii viitoare, CSM Ploieşti va sta, astfel că următorul meci este cel din runda a 17-a, programat pe 17 februarie, la CSO Mizil.

Tot la orele prânzului, juniorii 2 au jucat la Focşani, cu LPS-ul local, şi au reuşit să câştige cu 38-34 (19-19) un meci în care s-au desprins doar după pauză, conducând permanent la 3-4 goluri. A fost, totuşi, un moment de cumpănă, când gazdele au venit la 33-34 (minutul 56), dar, imediat, ploieştenii au înscris trei goluri consecutive şi au închis partida. Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: A. Pop, A. Manolache – R. Popescu (13 goluri), G. Roşu (8), A. Grigore (6), N. Milea (3), Şt. Răducanu (2), Fl. Muraşcu (2), M. Duţă (2), I. Pîrvu (1), M. Costache (1), R. Zamfir, Oct. Bucur, şi I. Marin.

CSM Ploieşti ocupă poziţia secundă a clasamentului Seriei D, iar în etapa următoare va juca un meci important pentru faza Grupelor Valoare, în care primele trei echipe din fiecare Serie Geografică merg cu punctele acumulate în meciurile directe. Astfel, elevii Ramonei Ştefan vor juca, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiei de pe locul al 3-lea al Seriei D, CSO Tricolorul Breaza.

Tot cu o victorie s-a încheiat şi ultimul meci jucat în faza Grupelor Geografice de junioarele 1 ale clubului: 39-34 (18-17) în Sala „Olimpia” cu ACS Sporting Ghimbav! O partidă tratată mai „pe relax” în debut de fetele noastre, care s-au trezit conduse chiar şi la 4 goluri diferenţă (4-8), dar „reglată” rapid pentru ca victoria să fie fără emoţii. Geta Opincariu şi Cristi Roşu au mizat pe următorul lot de jucătoare: I. Săvulescu, D. Stan – D. Roşu (9 goluri), Al. Nicolae (8), L. Postolache (7), A. Popescu (7), A. Grigore (4), D. Ion (2), E. Petrescu (1), B. Pîrvulescu (1), D. Mihai, T. Stere, A. Toma, Cr. Badea, A. Radu şi Cr. Blidaru.

Fetele au încheiat Faza Grupelor Geografice pe prima poziţie a clasamentului Seriei C şi merg în Grupele Valoare cu punctaj maxim, alături de ACS Sporting Ghimbav şi ACS Kids Tâmpa Braşov. CSM Ploieşti va face parte din Grupa Valoare 2, în care se întâlneşte cu formaţiile venite din Seria D a Grupelor Geografice: CSM Bucureşti, CS Rapid Bucureşti şi CSU Ştiinţa Bucureşti. Meciurile, tur retur, se vor disputa în martie şi aprilie.

Astăzi, junioarele 2 n-au lăsat loc surprizei în disputa cu LPS Brăila, găzduită de Sala din Brazi, reuşind să se impună cu 53-38 (25-17) şi să-şi păstreze, astfel, prima poziţie în clasamentul Seriei B. Lotul pe care Cristi Roşu şi Geta Opincariu au mizat la meciul de astăzi a fost următorul: D. Stan, C. Toma – D. Roşu (9 goluri), Al. Nicolae (8), A. Popescu (7), B. Pîrvulescu (6), A. Stoica (6), E. Petrescu (4), A. Andrei (3), Al. Condeescu (3), Al. Florea (3), T. Simion (2), G. Burtea (1), M. Ioniţă (1), S. Stroe şi R. Geangu.

Fetele vor sta în etapa următoare, astfel că următoarea partidă oficială este cea din etapa a 13-a, din deplasare, cu CS Activ Prahova Ploieşti, programată duminică, 18 februarie.

Ultimul meci a fost cel jucat în această seară, în „Olimpia”, de echipa de juniori 3, care a pierdut cu 31-23 (14-14) în faţa celor de la CS Orăşenesc Mizil. Adversari în compania cărora remizaseră în tur, 31-31, şi cu care au mers „cap la cap” şi astăzi până în minutul 42. Apoi, de la 22-22, n-a mai mers nimic în jocul băieţilor pregătiţi de Gabi Enache, iar oaspeţii s-au desprins aproape ireal, reuşind un parţial de 9-1 în ultimele 8 minute de joc. Pentru CSM Ploieşti, au jucat: G. Mişcă, T. Stan, Al. Pop – R. Zamfir (6 goluri), Şt. Răducanu (5), D. Nedelescu (4), Al. Stoica (4), Ed. Romee (2), D. Lazăr (2), I. Dănac, M. Garcea, M. Dăncescu, D. Gheorghe şi R. Florescu.

CSM Ploieşti stă în runda a 12, aşa că următorul meci este cel de duminică, 18 februarie, din etapa a 13-a, de la CS Brazi.

La finalul săptămânii următoare revin în competiţie juniorii 1 ai clubului, care au avut pauză în acest weekend. Elevii Ramonei Ştefan vor juca, duminică, pe teren propriu, în etapa a 9-a a Seriei C, cu CSŞ Steaua Bucureşti.