De-un sfert speranţe: SCM Timişoara – CSM Petrolul Ploieşti 89-75!

Deplasarea de la Timişoara, din etapa a 2-a a fazei secunde a Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95, nu a adus revirimentul dorit pentru CSM Petrolul Ploieşti, prima clasată în Grupa 11-18 reuşind să se impună cu 89-75 (15-20, 27-13, 26-22, 21-20) la capătul unei partide în care a avut emoţii doar în primul sfert.

Din nou, am început meciul excelent şi am condus cu 20-5 după 7 minute de joc, însă banca prea scurtă – Carpenter şi Angelian lipsind şi astăzi din motive medicale -, dar şi experienţa trupei lui Dragan Petricevic, care ştie să gestioneze, în special acasă, situaţiile delicate cu care se poate confrunta într-un joc, au făcut ca balanţa să se încline în favoarea bănăţenilor. Un „run” de 17-0 din minutul 7 până în minutul 12 a fost suficient pentru ca moralul băieţilor noştri să se zdruncine serios, astfel că, după 22-20, s-a ajuns apoi la… 32-22 şi „zarurile” erau aruncate… A fost 42-33 la pauză, am venit la un moment dat la 47-41, însă cam asta a fost tot, mai ales că, se cam ştie, în Sala Constantin Jude, „râul, ramul” sunt mereu de partea gazdelor.

Lotul pe care Mihai Popa, Nemanja Tomic şi Robert Munteanu au mizat la Timişoara a fost următorul: Brkic (24 puncte, 2×3, 11 recuperări), Funderburk Jr. (21 puncte, 2×3, 10 recuperări, 8 pase decisive), R. Johnson Jr. (14, 1×3), V. Corpodean (8, 2×3), B. Popa (4), S. Henry (2), C. Dinu (2), L. Diaconescu şi V. Negoiţescu.

În runda a 3-a, CSM Petrolul Ploieşti va juca sâmbătă, 10 februarie, tot în deplasare, la ABC Laguna Bucureşti.