Echipa de baschet fete U18, înfrângere în derbiul cu ACS Dan Dacian Bucureşti: 54-64

Echipa de baschet fete U18 a CSM Ploieşti a încheiat turul Fazei I a campionatului cu o primă înfrângere stagională suferită în derbiul cu eterna rivală ACS Dan Dacian Bucureşti, chiar în Sala „Olimpia”: 54-64 (19-16, 16-17, 11-15, 8-16).

Meciul din această seară a avut două reprize distincte, dar dacă fetele pregătite de Loredana Munteanu şi Corina Savu au controlat prima parte fără a reuşi să se desprindă decisiv, în schimb, oaspetele au făcut o repriză secundă clar mai bună, defensiva – cu numai 19 puncte încasate – fiind punctul lor forte în ultimele 20 de minute de joc.

Lotul folosit de CSM Ploieşti la partida din această seară a fost următorul: I. Savu (20 puncte), K. Munteanu (15, 4×3), C. Pîrvan (15, 1×3), A. Zane (7), A. Dumitru (2), Cr. Grigore, D. Iordăchescu, A. Dulhaz, A. Păuşan, N. Belhamra şi N. Dănilă.

În etapa a 8-a, prima a returului, fetele vor juca duminică la ABC Leii Bucureşti.

În competiţia feminină participă 8 echipe care se întâlnesc în prima fază „fiecare cu fiecare”, sistem tur-retur, după care, în funcţie de clasare, vor fi „împerecheate” 1-8, 2-7, 3-6 şi 4-5 pentru a se stabili cele patru participante la Turneul Final şi formaţiile care vor lupta pentru locurile 5-8.