Matematic, în play-out: CSM Petrolul Ploieşti – CS Vâlcea 92-96!

Meciurile de pe teren propriu rămân principala problemă pentru CSM Petrolul Ploieşti în acest sezon al Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95, nici ultima apariţie din 2023 în Sala „Olimpia” nereuşind să aducă al doilea succes intern pentru „galben-albaştri”. La capătul unui thriller ce a avut nevoie inclusiv de o repriză de prelungiri, băieţii pregătiţi de Mihai Popa au cedat în această seară cu 92-96 (26-23, 18-18, 18-23, 21-19, 9-13) în faţa celor de la CS Vâlcea, singura parte bună fiind că diferenţa a fost de numai 4 puncte, iar victoria noastră din tur, 84-78, ar putea conta la egalitate de puncte în play-out.

Partida a început perfect pentru noi, cu Johnson şi Funderburk „furând” câteva mingi pentru trei coşuri uşoare şi Brkic imperial sub panoul advers (10 puncte în numai 4 minute), diferenţa ajungând la 11 puncte, 22-11, şi determinându-l pe Hristu Şapera să solicite time-out. Oaspeţii s-au reorganizat rapid şi au reuşit să echilibreze situaţia de pe tabelă, cele două echipe alternând la conducere până în debutul sfertului al 4-lea. Atunci când, de la 64-66 s-a ajuns la 66-77 pe fondul unor decizii proaste luate în atac de ploieşteni, dar şi al inspiraţiei vâlcenilor, care au înscris la fiecare atac.

Finalul părea compromis, dar ultimele 4 minute au fost incendiare, Petrolul reuşind să revină de la 70-80 şi să egaleze la 83, Brkic şi Funderburk Jr. fiind „locomotivele” echipei noastre. Din păcate, repriza de prelungiri a semănat cu intervalul în care oaspeţii reuşiseră să se desprindă în sfertul al patrulea, „mâna” tremurând mai mult în tabăra noastră în momentele decisive ale confruntării, astfel că victoria le-a revenit vizitatorilor.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat: Brkic (30 puncte, 1×3, 9 recuperări), Funderburk Jr. (24 p, 1×3, 13 pase decisive), Carpenter (12, 1×3), R. Johnson Jr. (9, 1×3), C. Dinu (6, 1×3), B. Popa (5, 1×3), Henry (2), Corpodean (2) şi Negoiţescu (2).

În uma acestui rezultat, nici matematica nu ne mai oferă şanse la locurile 1-5 ale Conferinţei B, astfel că Faza a II-a a campionatului va găsi CSM Petrolul Ploieşti în play-out. Până atunci, mai sunt de jucat trei etape din Faza I: vineri, 5 ianuarie 2024, de la ora 18:00, la CSM Oradea, apoi, pe 13 ianuarie, acasă, cu BC CSU Sibiu şi pe 20 ianuarie la SCMU Craiova.

Pata de culoare a acestei seri a fost reprezentată de prezenţa alături de noi a fetelor de la „Cheerleading Jumpers”, echipa de majorete de la Palatul Copiilor, coordonată de profesor Maria Anghel, asigurând şi de această dată spectacolul în pauzele meciului.