CSM Petrolul Ploieşti U18, succes la scor în restanţa cu CSM Constanţa: 125-45!

Echipa de baschet „U18” a clubului a încheiat anul cu o victorie la scor, după ce s-a impus astăzi, într-o restanţă din etapa a 2-a a Grupei Naţionale, cu 125-45 (40-13, 37-6, 19-9, 29-17) în faţa celor de la CSM Constanţa. Amânată la momentul programării iniţiale din cauza drumurilor impracticabile din Dobrogea, întâlnirea desfăşurată astăzi, de la ora 14:00, în Sala Sporturilor Olimpia, a fost fără istoric, scorul consemnat la pauză, 77-19, semănând cu cele înregistrate de obicei la finalul unei partide.

Băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan şi Cristi Trandafir nu şi-au menajat deloc adversarii în special în prima repriză, de remarcat fiind şi că toţi cei zece jucători folosiţi reuşiseră după 20 de minute să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat astăzi: Al. Dimov (20 puncte), T. Pîrvu (20), R. Mihalache (15), R. Popa (15), A. Suciu (12), C. Dinu (10), Movileanu (10), R. Pătraru (9), A. Velcea (8) şi L. Ionescu (6).

CSM Petrolul Ploieşti ar fi trebuit să joace în weekend meciul din etapa a 5-a, din deplasare, cu ACS U-BT Cluj-Napoca, însă întâlnirea a fost amânată pentru data de 15 ianuarie 2024, ora 12:00. Următorul meci oficial este însă programat duminică, 7 ianuarie 2024, pe teren propriu, cu CSO Voluntari.

În campionatul U18, sistemul competiţional propune o Grupă Naţională cu 8 echipe, în care se joacă etape săptămânale (tur-retur), plus o Grupă Zonală cu 33 de echipe împărţite în 11 grupe, în care se joacă turnee pentru a se obţine accesul la Turneul Semifinal de 16 echipe. Apoi, în faza semifinală, se vor alcătui 4 grupe de câte 4 formaţii, primele două din fiecare serie urmând să meargă la Turneul Final.