Briana Păun, 3 medalii pentru România la Concursul Țărilor Central Europene, de la Kranj!

Sportiva secţiei de înot a CSM Ploieşti, Briana Păun, a făcut parte din lotul naţional de juniori al României care a participat, sâmbătă şi duminică, la Concursul Țărilor Central Europene Juniori Multinations de la Kranj (Slovenia).

„Tricolorii” au obţinut, în total, 15 medalii în cele două zile de concurs, iar înotătoarea pregătită la club de Tamara Costache şi Ciprian Toma a contribuit cu o medalie de argint şi două de bronz la acest bilanţ. Sâmbătă, Briana a cucerit medalia de argint în proba de 400 metri liber, cu timpul 4:21.48 minute, şi bronzul cu ştafeta de 4×200 metri liber (timp 8:35.21, alături de Iarina Cojocaru, Daria Manea şi Daria Silişteanu) pentru ca, ieri, să ia bronzul la 200 metri liber (timp 2:06.05 minute).

România a participat la competiţia de la Kranj cu o delegaţie formată din 16 sportivi şi 4 antrenori, cele 15 medalii cucerite fiind: 7 de aur, 4 de argint şi 4 de bronz.

La feminin, ţara noastră a ocupat locul al 3-lea în clasamentul general pe naţiuni.