Handbal: fetele şi-au făcut de cap în weekend – trei meciuri, trei victorii!

În condiţiile în care băieţii au avut pauză, am parcurs un weekend cu trei partide oficiale ale echipelor de handbal junioare ale CSM Ploieşti, toate încheiate cu victorii clare ale fetelor noastre!

În primul meci al weekendului, disputat ieri după prânz, junioarele 3 au câştigat din nou clar, scor 38-19 (25-8), de data aceasta pe terenul celor de la HC Junior BB buzău. Antrenorul Leonard Cristescu a folosit următoarele jucătoare: B. Biota, D. Ioaniţiu, B. Vesel – D. Gheorghe (7 goluri), M. Andronache (6), S. Curcan (5), A. Alecu (4), A. Dorobăţ (4), A. Filip (2), A. Matei (2), D. Constantinescu (2), D. Marin (2), I. Dudu (2), S. Oprea (1), A. Bratu (1) şi A. Dincă. Despre meci, nu ar fi prea multe de spus în condiţiile în care tabela arăta 3-10 după numai 8 minute, iar la pauză diferenţa era de 17 goluri… CSM Ploieşti ocupă locul 1 în Seria D cu 5 victorii în tot atâtea partide disputate şi se pregăteşte pentru derbiul cu CS Câmpina, programat pe 4 noiembrie, la Ploieşti.

Tot ieri, junioarele 1 au revenit pe parchet în deplasarea de la ACS Sporting Ghimbav, un derbi al Seriei C între cele două echipe care câştigaseră primele două partide ale sezonului. Fetele noastre s-au impus la scor, 38-28 (16-16), reuşind să se desprindă în debutul părţii secunde a meciului: de la 18-19 (minutul 35), o serie de 7 goluri consecutive a dus tabela la 18-26 (minutul 41), pentru ca, la scurt timp, de la 21-29 (minutul 47) să se ajungă la 21-34 (minutul 53)!

Antrenorii Geta Opincariu şi Cristi Roşu au mizat pe următorul lot de jucătoare: I. Săvulescu, R. Neacşu – A. Popescu (9 goluri), D. Roşu (7), R. Geangu (7), B. Pîrvulescu (5), A. Grigore (3), A. Toma (3), D. Ion (2), Al. Nicolae (2), D. Mihai, A. Radu, A. Chiriţă, G. Badea şi T. Stere.

Weekendul handbalistic s-a încheiat, astăzi, cu derbiul Seriei B al junioarelor 2, în care CSM Ploieşti, neînvinsă după 4 etape, a întâlnit-o pe CS Activ Prahova Ploieşti, ocupanta poziţiei secunde în clasament. Fetele pregătite de Cristi Roşu şi Geta Opincariu au câştigat fără emoţii, scor 55-34 (20-13), o partidă în care nu s-a pus în niciun moment problema învingătoarei. Pentru CSM Ploieşti au jucat astăzi: R. Neacşu – R. Geangu (9 goluri), D. Roşu (8), A. Popescu (8), Al. Nicolae (7), B. Pîrvulescu (7), M. Ioniţă (5), A. Stoica (3), Al. Florea (3), Şt. Ghiţă (1), E. Petrescu (1), A. Andrei (1), S. Stroe (1), A. Condeescu (1), T. Simion şi A. Curcă.

Cu menţiunea că urmează un weekend liber pentru toate echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, iată care este programul acestora în runda următoare:

juniorii 3 revin pe teren joi, 2 noiembrie, când vor juca la CS Orăşenesc Mizil în etapa a 4-a a Seriei D;

juniorii 2 au programat următorul meci din Seria D – Etapa a 5-a, sâmbătă, 4 noiembrie, pe terenul Tricolorului Breaza;

junioarele 3 vor juca în etapa a 6-a a Seriei D pe teren propriu cu CS Câmpina, meciul fiind programat sâmbătă, 4 noiembrie;

junioarele 2 vor juca în etapa a 7-a a Seriei B duminică, 5 noiembrie, la CSO Tricolorul Breaza;

juniorii 1 joacă duminică, 12 noiembrie în etapa a 5-a a Seriei C, pe teren propriu cu Concordia Chiajna;

junioarele 1 încep returul Seriei C pe 11 noiembrie, când vor evolua pe terenul celor de la ACS Kids Tâmpa 2015 Braşov.