Weekend cu 3 succese şi o înfrângere pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti!

Echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au susţinut patru meciuri oficiale în acest weekend, pe care le-au încheiat cu un bilanţ de trei victorii şi o singură înfrângere.

Primul meci a fost cel jucat ieri, la ora 13:00, în Sala „Olimpia”, de juniorii 2 pregătiţi de Ramona Ştefan, în compania celor de la ACS HC Buzău 2012. O confruntare de nivel bun, încrâncenată, cu goluri multe şi răsturnări de situaţie, pe care oaspeţii au câştigat-o cu 47-42 (21-21) graţie inspiraţiei din ultimul sfert de oră! CSM Ploieşti a condus cu 35-33 în minutul 46, dar au urmat 5 goluri consecutive ale buzoienilor pentru 35-38 (minutul 51), apoi s-a făcut 37-38, dar vizitatorii s-au desprins din nou, decisiv de data aceasta, la 37-41 (minutul 55). Din păcate, a cântărit foarte mult şi absenţa unuia dintre oamenii importanţi ai echipei noastre, interul stânga Alex Popescu, care s-a accidentat la un antrenament şi nu a putut evolua.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A. Manolache, A. Pop – L. Constantin (10 goluri), A. Grigore (8), G. Roşu (7), M. Sbîrnău (7), V. Muraşcu (5), M. Duţă (2), N. Milea (1), M. Costache (1), P. Goran, D. Sîrbu, R. Bucur, Şt. Răducanu, I. Pîrvu şi L. Ilie. Etapa a 3-a a campionatului juniorilor 2 este programată sâmbătă, 7 octombrie, atunci când CSM Ploieşti va juca la LPS I. Balas Soter Buzău.

Imediat după, de la ora 15:00, a urmat partida junioarelor 1, care s-au impus fără probleme în faţa celor de la CSŞ Ploieşti, scor 47-24 (21-12). Antrenorii Geta Opincariu şi Cristi Roşu au folosit următoarele jucătoare: I. Săvulescu, R. Neacşu – A. Popescu (12 goluri), A. Radu (7), D. Roşu (7), M. Ioniţă (6), A. Toma (5), Al. Nicolae (3), Cr. Blidaru (2), B. Pîrvulescu (2), D. Ion (2), A. Grigore (1), D. Mihai, A. Chiriţă, G. Badea şi T. Stere.

La nivelul junioarelor 1, urmează o pauză de aproape o lună de zile, runda a 3-a a primei faze a campionatului, ultima a turului, fiind programată sâmbătă, 21 octombrie. CSM Ploieşti va juca atunci în deplasare cu ACS Sporting Ghimbav.

Tot ieri, dar pe seară, de la ora 18:45, au evoluat junioarele 3 ale clubului, meciul cu Activa Prahova Ploieşti fiind considerat, însă, în deplasare. Fetele pregătite de Leonard Cristescu, au câştigat fără emoţii, scor 39-16 (23-5), un meci în care antrenorul de la CSM Ploieşti a mizat pe: B. Biota, D. Ioaniţiu – S. Curcan (9 goluri), B. Brînzaru (6), A. Dorobăţ (5), A. Filip (5), A. Georgescu (4), D. Constantinescu (3), A. Dincă (3), D. Gheorghe (2), A. Matei (1), S. Oprea (1), A. Bratu (1), B. Marin, A. Alecu şi M. Andronache.

În etapa următoare, CSM Ploieşti va juca, sâmbătă, pe teren propriu, cu ACS Victoria Olteni.

Runda a fost închisă astăzi de deplasarea junioarelor 2 la Brazi, meciul disputat la ora 11:00 încheindu-se cu un nou succes clar al fetelor de la CSM Ploieşti: 44-19 (19-10)! Cristi Roşu şi Geta Opincariu au folosit următoarele jucătoare: R. Neacşu, D. Stan – A. Popescu (8 goluri), B. Pîrvulescu (6), M. Ioniţă (6), Al. Nicolae (5), Al. Florea (5), D. Roşu (4), E. Petrescu (3), A. Andrei (2), Şt. Ghiţă (2), R. Geangu (1), B. Gheorghe (1), A. Stoica (1), T. Simion şi A. Condeescu. În runda a 3-a, fetele noastre vor juca, duminică, pe teren propriu, cu LPS I. Balas Soter Buzău.

La finalul săptămânii viitoare, revin în competiţie şi juniorii 1, care au stat în acest weekend. Ei vor juca, duminică, în etapa a 3-a a Seriei C, pe teren propriu, cu CSM Focşani 2007.

Pauză au avut şi juniorii 3 ai clubului, care vor reveni însă pe teren abia duminică, 8 octombrie, atunci când vor juca în etapa a 2-a a Seriei D la CSŞ Târgovişte.