Atletism: Teodora Iancu, vicecampioană naţională la „U20” în proba de aruncare a suliţei!

Sportiva secţiei de atletism a CSM Ploieşti, Teodora Iancu, a devenit, astăzi, vicecampioană naţională în proba de aruncare a suliţei la categoria de vârstă „U20”, cu prilejul Etapei Finale a Campionatului Naţional, desfăşurată la Craiova.

Sportiva pregătită de Augustin Iancu a obţinut medalia de argint cu o performanţă de 39.14 metri, fiind devansată de Vanessa Valentina Oriaku, de la CSŞ Gloria Arad, care a aruncat 41.38 metri. Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Daria Ursu, de la CSŞ Şoimii Sibiu, cu 36.26 metri.

Clasări bune au mai reuşit Cosmin Nisioiu – locul 6 la 800 metri, cu timpul 1:57.43 minute, şi sportivul antrenat de Gabriel Hurmuz, Mihai Militaru, care a ocupat locul 5 la 200 metri, cu timpul 22.38 secunde, şi locul 7 la 100 metri, cu 11.05 secunde. Performanţele lui Mihai sunt cu atât mai remarcabile cu cât el a fost în ambele probe cel mai tânăr participant intrat în primii 8, fiind născut în anul 2007!