Echipa de handbal juniori 2 a încheiat sezonul pe locul al 6-lea!

Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti a încheiat sezonul 2022-2023 pe poziţia a 6-a a clasamentului după un Turneu Final Valoare în care a înregistrat o victorie şi trei înfrângeri. O clasare bună, per ansamblu, la capătul unei ediţii de campionat în care a muncit pentru a se califica atât din faza grupelor geografice (bilanţ 9/1 în Seria C), cât şi din grupele valoare (bilanţ 7/3 în Grupa Valoare 2), dar nu a reuşit să-şi depăşească limitele la competiţia din Banat.

CSM Ploieşti putea obţine, totuşi, locul al 5-lea astăzi, dar, după un debut bun de meci în faţa celor de la Academia de Handbal Minaur Baia Mare (10-6, minutul 12), a urmat o cădere de aproape 15 minute în care adversarii au reuşit să întoarcă decisiv scorul în favoarea lor: 11-17, în minutul 27. Degeaba au încercat băieţii noşti o revenire în ultimele minute, în speranţa trimiterii partidei la loviturile de departajare, pentru că nu au reuşit decât să vină la un gol în spate, 28-29, fără a izbuti egalarea în cele circa 20 de secunde de atac din finalul confruntării.

Lotul de jucători pe care Ramona Ştefan l-a folosit la Timişoara arată astfel: Denis Ştefan şi Andrei Pop (portari); Antonio Muşoiu, Marian Ion Iliescu, Victor Băncilă, Andrei Leu, David Constantin, Iustin Pîrvu, Ştefan Vîlcu, Luca Ilie, Andrei Grigore, Luca Constantin, Bogdan Bondarenco, Andreas Năstase, Andrei Dumitrache şi Matei Sbîrnău (jucători de câmp).

Rezultatele înregistrate de băieţii noştri în competiţia din Banat au fost următoarele:

Grupa B

SCM Politehnica Timişoara – CSM Ploieşti 33-30 (16-13)

CSM Ploieşti: D. Ştefan, A. Pop – L. Constantin (8 goluri), D. Constantin (7), Şt. Vîlcu (3), A. Grigore (3), B. Bondarenco (3), A. Leu (2), V. Băncilă (2), M. Ion Iliescu (1), A. Muşoiu (1), I. Pîrvu, L. Ilie, A. Năstase, A. Dumitrache şi M. Sbîrnău.

Jucătorul meciului pentru CSM Ploieşti: Luca Constantin.

CSU Suceava – CSM Ploieşti 40-29 (23-12)

CSM Ploieşti: D. Ştefan, A. Pop – A. Leu (5 goluri), B. Bondarenco (5), D. Constantin (5), A. Muşoiu (3), M. Sbîrnău (3), L. Constantin (2), A. Grigore (2), V. Băncilă (2), M. Ion Iliescu (2), Şt. Vîlcu, A. Dumitrache, I. Pîrvu, L. Ilie şi A. Năstase.

Jucătorul meciului pentru CSM Ploieşti: Andrei Leu.

CSM Ploieşti – LPS Vaslui 35-22 (18-9)

CSM Ploieşti: D. Ştefan, A. Pop – D. Constantin (7 goluri), M. Ion Iliescu (5), A. Grigore (4), B. Bondarenco (4), A. Muşoiu (4), A. Leu (3), V. Băncilă (3), M. Sbîrnău (3), Şt. Vîlcu (1), L. Constantin (1), L. Ilie, I. Pîrvu, A. Năstase şi A. Dumitrache.

Jucătorul meciului pentru CSM Ploieşti: Denis Ştefan.

Meciul pentru locurile 5-6

Academia de Handbal Minaur Baia Mare – CSM Ploieşti 29-28 (18-14)

CSM Ploieşti: D. Ştefan, A. Pop – B. Bondarenco ( goluri), D. Constantin (6), M. Ion Iliescu (4), Şt. Vîlcu (4), V. Băncilă (3), A. Muşoiu (1), A. Leu (1), L. Constantin (1), I. Pîrvu, A. Grigore, M. Sbîrnău, L. Ilie, A. Dumitrache şi A. Năstase.