Baschet: Ionuţ Ivan şi Codruţ Dinu, două meciuri-test în Grecia cu o selecţionată „tricoloră”!

Doi reprezentanţi ai CSM Petrolul Ploieşti, Ionuţ Ivan, în poziţia de antrenor secund, şi Codruţ Dinu, ca jucător, au participat în weekend la o acţiune a unei selecţionate a României ce a onorat invitaţia federaţiei elene de baschet de a susţine două partide de verificare în Grecia. Au fost, sâmbătă şi duminică, meciuri-test disputate în oraşul Nea Smyrni, de lângă Atena, în compania „naţionalei” U18 a Greciei (aflată în pregătire pentru Campionatul European din vară, de la Niş, Serbia), pe care gazdele le-au câştigat clar, cu 94-53, respectiv 79-57.

Titular în ambele confruntări, Codruţ Dinu a fost cel mai bun marcator al „tricolorilor” în primul joc, statisticile sale fiind de 12 puncte (2×3), 4 recuperări şi o pasă decisivă în 26:13 minute, iar, în al doilea, a reuşit 9 puncte (1×3), 5 recuperări şi două pase decisive în 32:05 minute.

Antrenor principal al selecţionatei a fost „secundul” lui Dinamo, Emmanouil Papamakarios, iar printre cei selecţionaţi s-au numărat câţiva jucători cunoscuţi din Liga Naţională de Baschet Masculin, precum Ştefan Grasu, David Pătru (ambii de la Dinamo), Andrei Calenic (CSM Galaţi), Alex Maticiuc (SCM OHMA Timişoara), Octavian Ilie (CSM Târgu Jiu) sau Ştefan Gribinic (Athletic Constanţa).