Se vede Turneul Final! Victorie mare pentru echipa de handbal junioare 3 în fieful Ştiinţei Bucureşti!

A fost un weekend cu numai două meciuri oficiale jucate de echipele de handbal junioare ale CSM Ploieşti, ambele în compania Ştiinţei Bucureşti şi încheiate cu victorii concludente ale fetelor pregătite de Geta Opincariu şi Cristi Roşu.

Dintre cele două succese, cel mai important a fost cel de astăzi, de la nivelul junioarelor 3, în care fetele noastre nu aveau decât varianta victoriei pentru a continua să spere cu şanse reale la calificarea la Turneul Final. Şi, chiar dacă s-a jucat în deplasare, rezultatul a fost cel dorit: victore clară, 30-23 (16-11) şi rocada cu adversarele pe podiumul clasamentului Grupei Valoare 2, CSM Ploieşti ocupând acum poziţia secundă, ce garantează accederea la turneul din 24-28 mai! Evident, mai sunt etape de jucat, implicit meciul retur din ultima rundă, însă fetele au arătat astăzi că sunt peste Ştiinţa: au condus meciul de la un capăt la celălalt, luând rapid un avans consistent – 5-2 (minutul 8), 9-4 (minutul 14), 16-11 (pază) – şi menţinându-l fără emoţii până la final!

În meciul de astăzi, pentru Cristi Roşu şi Geta Opincariu au mizat pe: E. Coşerea-Pîtiu, C. Toma – D. Roşu (7 goluri), M. Livădaru (6), B. Nicolae (6), M. Ioniţă (5), D. Gheorghe (3), T. Simion (1), D. Radu (1), Al. Florea (1), S. Stroe, A. Constantinescu, A. Condeescu şi C. Neacşu.

Fetele au programat următorul meci vineri, 13 aprilie, pe teren propriu, cu HC Omer Constanţa.

„Dubla” cu Ştiinţa fusese deschisă ieri de junioarele 2, printr-o victorie lejeră obţinută în Sala Sporturilor Olimpia, scor 35-27 (20-14), la capătul unei partide care era decisă încă din prima parte, atunci când fetele pregătite de Geta Opincariu şi Cristi Roşu au condus inclusiv cu 8 goluri: 16-8 (minutul 23). Pentru echipa noastră, au jucat: R. Neacşu, I. Săvulescu, E. Coşerea-Pîtiu – A. Popescu (9 goluri), Al. Nicolae (8), R. Geangu (7), A. Grigore (5), D. Ion (4), E. Petrescu (1), D. Roşu (1), D. Mihai, A. Andrei, B. Pîrvulescu, A. Stoica, B. Nicolae şi M. Ioniţă.

La nivelul junioarelor 2, următoarea etapă este programată miercuri, 26 aprilie, atunci când CSM Ploieşti va juca, pe teren propriu, cu CSM Bucureşti.