Se vede Faza Semifinală: CSM Petrolul Ploieşti – Debrecen Academy 92-70!

Se vede Faza Semifinală: CSM Petrolul Ploieşti – Debrecen Academy 92-70!

Ziua a doua a turneului EYBL „U17” ce se desfăşoară în Sala Sporturilor Olimpia a adus un pas important al echipei noastre spre Faza Semifinală a competiţiei, CSM Petrolul Ploieşti reuşind să se impună, în această după-amiază, cu 92-70 (23-15, 25-27, 22-15, 22-13) în faţa celor de la Debrecen Academy, adversari direcţi în lupta pentru calificare.

Băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan au interpretat cu totul altă partitură faţă de partida de ieri, cu London Elite, şi au făcut un joc foarte bun în faţa unui adversar care a ţinut ritmul doar în prima parte a confruntării. Codruţ Dinu a fost magistral în prima repriză, pe care a încheiat-o cu 21 de puncte marcate, pentru ca, după pauză, în condiţiile în care conducătorul de joc al echipei noastre a primit un marcaj mai strâns, să iasă la rampă George Angelian, extrem de eficient în jocul din „căciulă”. Per ansamblu, toată echipa a fost la nivel înalt, în ton cu susţinerea primită din tribune, iar calificarea este tot mai aproape, fiind condiţionată de obţinerea a două victorii în ultimele două meciuri ale turneului.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat astăzi: C. Dinu (26 puncte, 4×3), G. Angelian (21), Manthopoulos (10), R. Popa (8, 1×3), A. Suciu (8, 2×3), R. Movileanu (7, 1×3), D. Naum (7), D. Raşoga (3, 1×3), R. Pătraru (2), R. Mihalache şi A. Dimov.

Mâine, băieţii noştri joacă, de la ora 19:00, în compania uneia dintre „cenuşăresele” grupei, Napoli Basket.

Programul complet al zilei este următorul:

NTSV-Wildcats Hamburg – Ştiinţa Bucureşti, Ora 9:00

DEAC KA – Napoli Basket, Ora 11:00

London Elite – Inter Bratislava, Ora 13:00

Balkan Botevgrad – NTSV-Wildcats Hamburg, Ora 15:00

Academy Istanbul – DEAC KA, Ora 17:00

CSM Petrolul Ploieşti – Napoli Basket, Ora 19:00

Galerie foto: