Handbal: junioarele 3 ale CSM Ploieşti, pe locul al 2-lea la „Transylvania Winter Cup 2023”!

Echipa de handbal junioare 3 a CSM Ploieşti a ocupat locul al 2-lea la „Transylvania Winter Cup 2023”, competiţie desfăşurată în acest weekend la Braşov, în sălile Metrom şi Şcoala 11 şi la startul căreia s-au aflat 12 formaţii.

Repartizată în Grupa B, CSM Ploieşti a câştigat, ieri, cele două partide din prima fază a competiţiei, 31-26 (14-15) cu Chimia Râmnicu Vâlcea şi 30-22 (14-11) cu ProSport Focşani, pentru ca, astăzi, să treacă în semifinale de CSM Galaţi după un meci „de infarct”, decis numai după executarea loviturilor de departajare. A fost 27-27 la finalul timpului regulamentar şi 29-28 pentru CSM Ploieşti după loviturile de la „7 metri”, portarul Elena Coşerea-Pîtiu reuşind să pareze trei dintre aruncările adversarelor, iar una ducându-se pe lângă poartă!

În finala din această după-amiază, fetele noastre au cedat cu 27-25 în faţa celor de la LPS Vaslui.

În afara locului al 2-lea, CSM Ploieşti a avut şi două sportive nominalizate în echipa turneului, Elena Coşerea-Pîtiu, fiind considerată „cel mai bun portar”, iar Daria Gheorghe, „cea mai bună extremă stângă”.

Lotul de jucătoare folosit de Geta Opincariu şi Cristi Roşu în turneul de la Braşov a fost următorul: Elena Coşerea-Pîtiu, Carmen Toma (portari), Teodora Simion, Alexandra Florea, Sara Stroe, Bianca Nicolae, Ana Constantinescu, Daria Gheorghe, Delia Roşu, Diana Condeescu, Maria Ioniţă, Daria Radu, Cătălina Neacşu, Alexandra Niculae şi Daria Bucur (jucătoare de câmp).