Echipele de handbal juniori, restart cu patru victorii şi o remiză!

După patru săptămâni de pauză, echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au revenit în competiţie cu poftă de goluri şi victorii, bilanţul celor cinci formaţii care au evoluat în weekend fiind de patru succese şi un rezultat de egalitate.

Prima victorie a weekendului a fost obţinută de junioarele 2, care s-au impus cu 32-26 (10-11) în deplasarea de la… CS Activ Prahova Ploieşti, meciul desfăşurându-se în Sala „Tel George Junior”. După o primă repriză mai ştearsă, în care au condus, totuşi, cu 6-2 şi 10-8, fetele pregătite de Geta Opincariu şi Cristi Roşu au forţat în partea secundă şi, spre final, au reuşit să se desprindă la 3-4 goluri şi să câştige, într-un final, la o diferenţă confortabilă.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: E. Coşerea-Pîtiu, R. Neacşu, Săvulescu – R. Geangu (8 goluri), A. Popescu (7), Şt. Ghiţă (6), Al. Nicolae (6), A. Radu (3), B. Pîrvulescu (2), E. Petrescu, A. Grigore, D. Roşu, D. Ilie, D. Radu, A. Stoica şi B. Nicolae. În urma acestei victorii, fetele ocupă în continuare poziţia secundă a clasamentului Seriei D, iar în etapa a următoare, ultima a returului, vor sta.

Tot ieri, juniorii 1 s-au deplasat la Constanţa pentru partida din runda a 4-a a Seriei C, cu CSM-ul local, pe care au încheiat-o nedecis, 37-37 (18-18)! A fost o confruntare în care cea mai mare diferenţă a fost de trei goluri, elevii Ramonei Ştefan conducând cu 12-9 şi 13-10 în prima repriză, restul fiind un… „şah etern” cu cele două formaţii alternând la conducere până la final şi CSM Ploieşti egalând în ultimul minut prin David Ioniţă.

Pentru echipa noastră, au jucat: D. Ştefan (1 gol), B. Nuţă – Al. Ilie (11 goluri), I. Stănescu (8), M. Sîrbu (8), A. Muşoiu (3), Th. Matei (2), D. Pop (1), Th. Enescu (1), L. Constantin (1), D. Ioniţă (1), A. Leu, D. Constantin, D. Pioaru, D. Dobrogeanu şi Şt. Vîlcu. CSM Ploieşti ocupă locul al 2-lea al Seriei C, iar în etapa următoare va juca, sâmbătă, pe teren propriu, cu CS Medgidia.

Seria succeselor a continuat în această dimineaţă, în care junioarele 3 au jucat la CS Câmpina şi au câştigat clar, cu 38-25 (17-13)! Cristi Roşu şi Geta Opincariu au folosit următoarele jucătoare: E. Coşerea-Pîtiu, C. Toma – D. Radu (8 goluri), M. Ioniţă (7), D. Gheorghe (7), B. Nicolae (6), D. Roşu (4), A. Condeescu (3), A. Constantinescu (2), S. Stroe (1), T. Simion, Al. Florea şi C. Neacşu. În etapa a 8-a, prima a returului Seriei F, CSM Ploieşti va juca, duminică, în deplasare cu CS Activ Prahova Ploieşti.

Apoi, de la 11.30, Sala „Olimpia” a găzduit întâlnirea dintre CSM Ploieşti şi CS Brazi de la nivelul juniorilor 3, pe care băieţii Ramonei Ştefan au câştigat-o cu 38-24 (23-14). Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A. Pop, A. Manolache, C. Şerban – M. Duţă (10 goluri), R. Popescu (8), G. Roşu (7), M. Costache (5), Fl. Muraşcu (3), N. Milea (1), Şt. Ion Iliescu (1), L. Constantin (1), Ed. Romee (1), Oct. Bucur (1), Şt. Răducanu, D. Sîrbu şi Al. Stoica. Etapa a 5-a a juniorilor 3 este programată peste două săptămâni, pe 26 noiembrie, atunci când CSM Ploieşti va juca la CSM Bucureşti.

Ultima victorie a venit din partea juniorilor 2, care au trecut, şi ei, fără probleme de CSŞ Călăraşi, scor 44-23 (24-9). Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători: D. Ştefan, B. Nuţă – A. Leu (8 goluri), A. Grigore (6), M. Sbîrnău (6), L. Constantin (5), M. Ion Iliescu (4), A. Muşoiu (3), Şt. Vîlcu (3), R. Duţu (2), A. Dumitrache (2), D. Constantin (2), A. Folescu (1), L. Ilie (1), V. Băncilă (1) şi I. Pîrvu. În ultima etapă a turului Seriei C, CSM Ploieşti va juca, duminică, la CSM Constanţa.