Două victorii azi şi junioarele 4 luptă, mâine, pentru accederea în semifinalele Turneului Final!

Ziua a doua a Turneului Final de la Timişoara a venit cu două victorii pentru echipa de handbal junioare 4 a clubului, ambele extrem de importante în drumul fetelor spre medalii!

Dimineaţă, elevele lui Leonard Cristescu au câştigat cu 31-25 (7-9, 14-7, 10-9) partida cu Sporting Ghimbav, victorie în urma căreia şi-au asigurat locul al 2-lea în Grupa C şi, implicit, accesul în grupele principale ale turneului.

Apoi, de la ora 16.00, în Grupa Principală 2, a urmat prima „bătălie” pentru semifinale, cu câştigătoarea Grupei D, Transilvania Braşov şi, după încă o primă repriză cedată, de această dată în ultimele secunde, fetele au reuşit să revină şi să se impună cu 23-19 (7-8, 7-3, 9-8). Calificarea în „careul de aşi” al competiţiei se joacă, însă, mâine dimineaţă, atunci când sunt programate meciurile ultimei etape a grupelor principale: Transilvania Braşov – CS Chimia Râmnicu Vâlcea (ora 9.00) şi CSM Ploieşti – CSC Moşniţa Nouă (ora 10.15). În funcţie de rezultatul din prima partidă a zilei, CSM Ploieşti poate avea mai multe opţiuni pentru calificarea în semifinale, inclusiv să câştige o singură repriză cu Moşniţa Nouă. Există, e drept, şi varianta nefericită şi puţin probabilă în care Transilvania ar câştiga toate reprizele cu Chimia, caz în care cele două formaţii ar merge împreună în semifinale, indiferent de rezultatul din meciul nostru.

În acest moment, clasamentul Grupei Principale 2 arată astfel: 1. Chimia (10 puncte); 2. Transilvania (5 puncte); 3. CSM Ploieşti (4 puncte); 4. Moşniţa Nouă (1 punct).

Grupa C, CSM Ploieşti – Sporting Ghimbav 31-25 (7-9, 14-7, 10-9)

Au jucat: B. Vesel, D. Ioaniţiu – D. Gheorghe (11 goluri), B. Brânzaru (8), A. Georgescu (5), M. Andronache (3), S. Curcan (2), A. Dincă (1), M. Constantinescu (1), A. Filip, A. Matei, A. Dorobăţ, A. Alecu şi D. Tudor.

Grupa Principală 2, CSM Ploieşti – Transilvania Braşov 23-19 (7-8, 7-3, 9-8)

Au jucat: B. Vesel, B. Biota – M. Andronache (8 goluri), A. Dorobăţ (4), B. Brânzaru (4), S. Curcan (2), A. Georgescu (2), A. Filip (1), D. Gheorghe (1), A. Matei (1), A. Dincă şi A. Alecu.