Start fals pentru CSM Ploieşti în Turneul Final de baschet feminin „U16”

Echipa de baschet fete „U16” a CSM Ploieşti a pornit cu stângul în Turneul Final ce se desfăşoară, începând de astăzi, în Sala Sporturilor Olimpia, şi îşi vede periclitate şansele de a rămâne în „careul de aşi” al acestei categorii de vârstă, în care s-a aflat an de an.

Fetele pregătite de Loredana Munteanu şi Corina Savu au pierdut, în această dimineaţă, cu 70-72 (19-19, 19-21, 15-15, 17-17), meciul de debut al Grupei B, cu CSŞ Nr. 4 Champions Bucureşti, după un joc extrem de echilibrat, dovadă şi că trei dintre cele patru sferturi s-au încheiat la egalitate. Cu procentaje extrem de slabe la aruncări (22% la „3 puncte”, 36% la „2 puncte” şi… 51% la „libere”) şi cu nu mai puţin de 27 de recuperări ofensive permise adversarelor, echipa noastră a fost departe de aşteptările conferite de cele 19 victorii consecutive obţinute în acest sezon. A avut un debut bun de partidă, cu trei coşuri de la distanţă ce a ţinut-o în avantaj până la jumătatea primului sfert (11-9), după care au început să apară erori de tot felul, în ambele faze ale jocului, ce le-au oferit oaspetelor un capital de încredere probabil neaşteptat înaintea jocului. Champions a tras bine de „afară”, a intrat în avantaj la pauză, 40-38, şi părea a se fi desprins decisiv la mijlocul sfertului al treilea, când tabela indica 42-53.

CSM-ul a avut, însă, cinci minute foarte bune şi a venit la 53-55 înaintea ultimelor 10 minute de joc, însă pe fondul unor atacuri neaşezate, grăbite inexplicabil, s-a ajuns din nou la un deficit mare, de 6 puncte, 65-71, cu două minute rămase din meci. Karina Munteanu a luat două acţiuni pe cont propriu şi a înscris cinci puncte ce au strâns din nou diferenţa la un singur punct, 70-71, dar, deşi am avut un nou atac pentru a întoarce scorul în favoarea noastră, am ratat două aruncări în aceeaşi fază şi le-am trimis pe oaspete la linia de fault. S-a făcut 70-72, am avut time-out şi un nou atac, dar pătrunderea Ioanei Savu nu s-a încheiat cu coşul ce ar fi trimis meciul în prelungiri şi calculele sunt mult mai complicate acum.

Pentru a merge în semifinale, CSM Ploieşti trebuie să câştige ambele partide pe care le mai are de susţinut în grupă, cu LPS Alba Iulia (mâine, ora 11.00) şi ACS Dan Dacian (vineri, ora 11.00).

Pentru echipa noastră, au jucat astăzi: K. Munteanu (28 puncte, 1×3), D. Iordăchescu (13, 1×3), I. Savu (12, 1×3), Cr. Grigore (6), D. Tănase (5, 1×3), A. Dumitru (4), N. Belhamra (2), O. Sandu, A. Apostolache şi A. Dedu.