Gimnastică ritmică: Sabina Enache, pe locul al 32-lea la Cupa Mondială de la Sofia!

Sportiva secţiei de gimnastică ritmică a clubului, Sabina Enache, a participat în acest zile la cea de-a doua competiţie majoră ca senioară, Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Sofia, reuşind să-şi îmbunătăţească punctajul general realizat în urmă cu două săptămâni la Atena.

Clasarea a fost inferioară în competiţia „all around”, eleva Simonei Puiu ocupând acum locul al 32-lea, faţă de 23 în Grecia, însă şi nivelul a fost net superior, majoritatea ţărilor participante prezentându-se cu cele mai bune sportive ale lor.

Sabina Enache a avut un punctaj total de 89.950 (faţă de 87.550 la Atena), după ce a fost notată cu 24.300 la cerc (locul al 29-lea), 20.050 la minge (locul al 34-lea), 22.850 la măciuci (locul al 30-lea) şi 22.750 la panglică (locul al 29-lea).

Cealaltă reprezentantă a României la competiţia de la Sofia, Annaliese Drăgan (Sportul Studenţesc Bucureşti), a ocupat poziţia a 18-a în competiţia „all around”.