Prima victorie amicală pentru echipa de baschet: 91-73 cu Steaua şi jucăm finala „Cupei Dinamo”!

Echipa de baschet seniori a CSM Ploieşti a obţinut, în această după-amiază, prima victorie din presezon şi va disputa, mâine seară, finala „Cupei Dinamo”, găzduită de „Arena de Baschet” din Capitală.

Băieţii pregătiţi de Mihai Popa au câştigat cu 91-73 (23-22, 24-24, 27-12, 17-15) prima semifinală a turneului, susţinută în compania celor de la CSA Steaua Bucureşti şi o vor întâlni în ultimul act pe Dinamo, care s-a impus cu 86-62 în disputa cu Rapid.

Victoria de astăzi a venit la capătul unei evoluţii convingătoare a băieţilor noştri, care au condus în 39 din cele 40 de minute ale unei confruntări în care doar prima repriză a stat sub semnul echilibrului. După pauză, cu americanii Hammond şi Vaughn (foto) extrem de inspiraţi în atac, primul încheind meciul cu 3/3 la aruncările de „3 puncte”, iar cel de-al doilea, cu 8/10 la „2 puncte”, CSM Ploieşti s-a desprins rapid, tabela ajungând după cel de-al treilea sfert la 74-58. Au fost şi 25 de puncte diferenţă la un moment dat, 88-63, dar ecartul final a coborât la doar 18, asta şi în contextul în care ambii antrenori le-au dat minute şi jucătorilor folosiţi mai puţin în primele trei secvenţe ale confruntării.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: Vaughn (25 puncte, 1×3), Hammond (15, 3×3), B. Popa (14, 1×3), Magdevski (13, 2×3), Negoiţescu (7), Milin (5), G. Angelian (5, 1×3), E. Watson (4), Popa-Calotă (2), A. Ene (1), C. Dinu şi Od. Iancu.

Ar fi de remarcat debutul pivotului Earl Watson, care a adunat 4 puncte, 5 recuperări şi două pase decisive în aproape 17 minute jucate, reapariţia lui Odysseas Iancu, precum şi faptul că absenţa lui Christian Chiţu, convocat la „naţionala” 3×3 U23 a României, a fost suplinită cu succes de cei doi jucători în vârstă de doar 14 ani: George Angelian şi Codruţ Dinu.

Finala „Cupei Dinamo” este programată mâine, de la ora 19.30.