Baschet fete „U16”: CSM Ploieşti joacă mâine pentru locul 5 al Turneului Final!

Echipa de baschet fete „U16” a CSM Ploieşti va juca în meciul de clasament pentru locurile 5-6 la Turneul Final ce se desfăşoară, în aceste zile, în „Sepsi Arena”, din Sfântu Gheorghe. Fetele pregătite de Corina Savu şi Loredana Munteanu au ocupat locul al 4-lea în Grupa A după ce au pierdut, aseară, cu 60-44, meciul cu CSŞ Sfântu Gheorghe, iar astăzi au câştigat cu 63-61 semifinala din zona 5-8, cu LPS Alba Iulia, ocupanta locului al 3-lea din Grupa B.

Partida de astăzi a avut parte de o repriză secundă cu răsturnări de situaţie neaşteptate şi a fost decisă de un coş marcat de fetele noastre cu mai puţin de două secunde înainte de final. Dacă, până la pauză, s-a mers „cap la cap”, scorul după 20 de minute fiind egal, 31-31, în schimb, la reluare, ambele echipe au avut perioadele lor de control al jocului. CSM Ploieşti s-a desprins la 42-33, dar n-a mai înscris niciun punct în ultimele 5 minute ale sfertului al 3-lea şi LPS Alba Iulia a trecut în faţă, 48-42. În ultima secvenţă, însă, chiar dacă adversarele şi 7 puncte avans, 52-45 sau 54-47, ploieştencele au avut puterea să revină şi să egaleze în câteva rânduri. N-au mai condus pe tabelă până la ultima fază a meciului, dar s-au apărat foarte bine în ultimul minut şi, la celălalt coş, au reuşit să înscrie de două ori prin Amalia Moisei, ultima dată după o intercepţie şi un contraatac venite ca răspuns la atacul de 16 secunde pe care adversarele şi-l doreau decisiv în favoarea lor, la 61-61.

Mâine, de la ora 11.30, CSM Ploieşti o va întâlni din nou pe CSŞ Sfântu Gheorghe în meciul de clasament pentru locurile 5-6, încercând o revanşă după înfrângerea suferită aseară, în cadrul Grupei A.

CSŞ Sfântu Gheorghe – CSM Ploieşti 60-44 (22-19, 20-4, 10-9, 8-12)

Au jucat: A. Zane (26 puncte), A. Popa (6), S. Şandor (4), D. Iordăchescu (4), Cr. Grigore (2), A. Moisei (1), K. Munteanu (1), D. Tănase, A. Constantinescu, I. Savu, A. Pîrvulescu şi D. Ştefan.

LPS Alba Iulia – CSM Ploieşti 61-63 (18-17, 13-14, 17-11, 13-21)

Au jucat: A. Zane (25 puncte), A. Moisei (11), A. Popa (8), I. Savu (6), D. Iordăchescu (4), A. Constantinescu (4), S. Şandor (3), D. Tănase (2), K. Munteanu şi Cr. Grigore.

Partidele pot fi urmărite „live” accesând canalul de youtube al gazdei turneului, ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe.