Handbal, juniori 3: turneu aproape perfect pentru băieţi – 3 victorii şi doar două reprize cedate!

Echipa de handbal juniori 3 a CSM Ploieşti a încheiat primul turneu al sezonului, organizat în aceste zile în Sala Sporturilor Olimpia, cu trei victorii în tot atâtea partide disputate. Astăzi, băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au câştigat derbiul Seriei D, cu ACS Academia Junior Ploieşti, cu scorul de 36-25 (13-6, 15-8, 8-11) şi încheie turul acestei faze, a Grupelor Geografice, pe primul loc al clasamentului, cu 13 puncte din 15 posibile. Ei au pierdut, ca şi ieri, o repriză în disputa cu ACS Academia, cedând, astfel, un punct, conform sistemului de punctaj implementat de FRH din acest an.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: D. Ştefan, B. Nuţă – M. Iliescu (9 goluri), B. Bondarenco (7), D. Constantin (7), Şt. Vâlcu (7), L. Constantin (2), A. Voicu (1), D. Pioaru (1), M. Crăciun (1), A. Dumitrache (1), A. Muşoiu, D. Radu, R. Floroiu, G. Badea şi A. Grigore.

Turneul al 2-lea al Fazei Grupelor Geografice va avea loc în perioada 10-14 martie 2021. Primele trei clasate în fiecare serie se califică pentru Grupele Valoare.