Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, argint la Cupa Campionilor la Judo pe echipe mixte!

Vineri şi sâmbătă, Sala Sporturilor din Câmpia Turzii a fost gazda Cupei Campionilor la Judo pe echipe mixte, competiţie rezervată juniorilor 4 – „U15” şi copiilor – „U11”. La întrecerea organizată de U-CSM Cluj Napoca au participat echipe din România şi sportivi din Japonia, CSM-CFR-CSŞ Ploieşti fiind reprezentat atât la „U15”, cât şi la „U11”, cu acelaşi rezultat: locul al 2-lea la finalul competiţiei.

La juniori 4 – „U15” au fost înscrise 6 echipe, iar CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a fost devansat doar de U-CSM Cluj Napoca A. Pe treapta a 3-a a podiumului s-au aflat U-CSM Cluj Napoca B şi Makoryu Gym Bucureşti. Echipa medaliată a fost formată din Bianca Ungureanu, Rareş Costache, Vanesa Tolea, Gabriel Mare, Alexandra Ciurcă, Denis Grădinariu şi Alexandru Petre. Pe lângă diplome şi medalii, sportivii au primit din partea organizatorilor treninguri de prezentare.

Şi la copii – „U11”, ierarhia a fost similară celei de la „U15”: pe primul loc s-a clasat U-CSM Cluj Napoca A, iar pe podium au mai urcat, după CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, U-CSM Cluj Napoca B şi Makoryu Gym Bucureşti. Echipa noastră a fost alcătuită din: Alexandru Adam, Teodora Vasilică, Antonio Bănică, Isabela Neagu, Damian Matei, Maria Pavel şi Taiga Yoshida.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu, Cosmin Slăveanu şi Roxana Creţu.