Echipa de handbal juniori 2, eşec în faţa liderului Grupei Valoare 4, Academia Minaur

Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti a susţinut, astăzi, în devans, meciul din etapa a 6-a a Grupei Valoare 4, din Sala „Olimpia”, cu Academia Minaur Baia Mare şi a pierdut, previzibil, cu 33-43 (17-22). Având în faţă cea mai bună formaţie a seriei, băieţii pregătiţi de Gheorghe Puia ştiau că au o misiune dificilă şi, chiar dacă au început mai bine, conducând cu 4-2 (minutul 5), diferenţa de valoare şi-a spus rapid cuvântul. Oaspeţii au înscris patru goluri consecutive, pentru 4-6, apoi s-au dus la 8-5 şi 13-8, iar lucrurile au devenit clare. După 17-22 la pauză, scorul a luat proporţii în repriza secundă, când, de la 19-25, s-a ajuns la 19-31 (minutul 41), 20-33 (43) sau 21-35 (45).

Finalul a consemnat o diferenţă ceva mai blândă, de doar zece goluri, dar conformă cu potenţialul celor două echipe în acest moment.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: M. Oprea, D. Mitrică, M. Ion – R. Pantazi (11 goluri), R. Iacob (10), I. Mereu (6), M. Iorga (3), Al. Ghiţă (1), Al. Pleşea (1), Al. Niţă (1), Al. Herghelegiu, Şt. Constantin, Al. Furtună, S. Davidoiu şi D. Ştefan.

În etapa a 7-a a Grupei Valoare 4, CSM Ploieşti va juca sâmbătă, 30 martie, la CSŞ Dinamo Braşov.