Anamaria Raţă, 4 medalii la Concursul Naţional Şcolar de Şah „Elisabeta Polihroniade”!

În perioada 2-10 februarie, la Băile Olăneşti a avut loc Concursul Naţional Şcolar de Şah „Elisabeta Polihroniade”, competiţie organizată de ACS Elisabeta Polihroniade, în colaborare cu Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice şi Federaţia Română de Şah.

Clubul Sportiv Municipal Ploieşti a fost reprezentat de doi sportivi, fraţii Anamaria şi Andrei Raţă, participarea lor soldându-se cu patru medalii, un loc 6 şi un loc 9. Anamaria a fost cea care a urcat pe podium, o dată chiar pe cea mai înaltă treaptă, în concursul de şah rapid, la „fete U15”. Celelalte trei medalii au fost de bronz, la şah clasic, blitz şi dezlegări. Andrei Raţă a ocupat locul 6 în concursul de şah rapid şi locul 9 la blitz la „băieţi U13”.

Şahiştii sunt pregătiţi la CSM Ploieşti de Petre Nicolae Grigore.