Echipa de handbal juniori 1, debut cu dreptul în Grupa Valoare 1!

Echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au disputat, în ultimele zile, primele lor meciuri oficiale din 2019, bilanţul fiind, oarecum, cel anticipat: o victorie, la juniori 1, şi trei înfrângeri, în Divizia A şi la juniori 2 şi 3.

În ordine cronologică, primul meci a fost cel de miercuri, din Seria B a Diviziei A, pe care formaţia noastră, alcătuită, aşa cum se ştie, aproape în exclusivitate din juniori, l-a pierdut la AHC Dobrogea Sud Constanşa II, cu 42-34 (25-13). Partida a contat pentru etapa a 15-a, prima a celui de-al doilea tur (se joacă de câte patru ori „fiecare cu fiecare”). Sâmbătă, a fost programată runda a 16-a, dar băieţii noştri au stat, iar, în etapa a 17-a, ei vor juca vineri, de la ora 15.00, pe teren propriu, cu prima clasată din serie, CSM Alexandria.

A urmat, sâmbătă, meciul disputat de juniorii 2, în prima etapă a Grupei Valoare 4, practic a doua fază a campionatului. Elevii lui Gheorghe Puia au jucat la Baia Mare, cu cei de la Academia Minaur, şi au cedat la scor, cu 42-21 (22-8). Ei au programată o singură partidă în această săptămână, miercuri, de la ora 16.30, urmând să evolueze în Sala „Olimpia”, cu CSŞ Dinamo Braşov. Apoi, campionatul se va întrerupe până pe 2 martie, când CSM Ploieşti va juca la AHC Potaissa Turda.

Duminică, imediat după prânz, au urmat meciurile susţinute de juniorii 3 şi juniorii 1 ai clubului. Dacă echipa de juniori 3, participantă în Grupa Speranţă 2, a pierdut cu 36-29 (15-14) la CSŞ Craiova, în schimb, formaţia de juniori 1 a confirmat speranţele într-o performanţă în acest sezon şi a câştigat clar, cu 32-22 (13-10), partida din deplasare, cu LPS Roman. A fost jocul de debut al lor în Grupa Valoare 1, faza premergătoare turneului final, iar elevii lui Silviu Stănescu s-au descurcat foarte bine, conducând de la un capăt la altul al meciului. A fost 2-5, 4-8, apoi 5-10 (minutul 19), pentru ca, după pauză, când scorul se mai strânsese (10-13), să vină desprinderea decisivă: 11-16, apoi 14-21 (minutul 43) şi 18-31 (minutul 55).

Pentru CSM Ploieşti, au jucat în partida de ieri: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – R. Floarea (6 goluri), V. Militaru (5), N. Nicolae (5), V. Bucuroiu (5), C. Albu (3), R. Pantazi (3), V. Alici (2), I. Mereu (2), Al. Pop (1), P. Bucur, Al. Rudai şi L. Jugănaru.

Grupa Valoare 1 se anunţă, însă, una dificilă pentru băieţii noştri, dovadă că formaţiile care i-au însoţit din Seria B a fazei anterioare, Dobrogea Sud Constanţa şi LPS Brăila, au pierdut clar, 24-32 (9-18), respectiv 34-52 (12-26), la CSM Bacău şi LPS Suceava. În această fază a campionatului sunt trei grupe a câte şase echipe, urmând ca primele două clasate în fiecare serie plus cele mai bune două echipe de pe locurile 3 să acceadă la Turneul final. În runda a doua, CSM Ploieşti va juca, duminică, tot în deplasare, la LPS Brăila.

Tot duminică vor evolua şi juniorii 3, dar pe teren propriu, în derbiul local cu CSŞ Ploieşti.

Echipa de handbal junioare 3 a avut pauză în ultima perioadă, după ce a început anul cu o victorie şi, apoi, o înfrângere în derbiul Seriei D, la CS Sporting Ghimbav: 33-39 (16-18). Elevele lui Robert Comendant au stat în runda a 18-a, din weekend-ul 25-27 ianuarie, şi au programat următorul meci abia miercuri, 13 februarie, la CSO Mizil.