Patinatorul Eduard Niţu, locul 1 la International Skatespecials Cup 2018!

Patinatorii de la CSM Ploieşti au participat, în perioada 26 octombrie – 26 noiembrie, la un stagiu de pregătire găzduit de localitatea germană Intzell, încheiat cu participarea la Cupa Mondială de Juniori şi la International Skatespecials Cup 2018.

Cele două competiţii au avut loc în weekend-ul trecut, iar sportivii antrenaţi de Marius Băcilă s-au descurcat onorabil atât la Cupa Mondială de Juniori, cât şi la Skatespecials Cup 2018.

Prima dintre cele două întreceri a avut loc în Polonia, la Tomaszow, iar rezultatele obţinute de ploieşteni au fost următoarele:

– Răzvan Militaru – locul 39 la 500 metri (record personal); locul 55 la 1000 metri şi locul 48 la 1500 de metri;

– Andreea Năstăsache – locul 40 la 500 de metri, locul 44 la 1000 de metri şi locul 31 la 1500 de metri;

– Nicole Constantinescu – locul 42 la 500 de metri, locul 46 la 1000 de metri şi locul 28 la 3000 de metri;

În competiţia Team Sprint, România a ocupat locul al 10-lea.

Cel de-al şaselea sportiv prezent, Vlad Duţu, nu a îndeplinit baremele de calificare pentru competiţie.

Impresionantă a fost, în schimb, performanţa juniorului Eduard Niţu, cel care a reuşit, în cadrul International Skatespecials Cup 2018, desfăşurată la Inzell, să ocupe primul loc la categoria „Juniori C1”. El a fost primul în toate cele trei curse, de 500 metri, 1000 metri şi 1500 metri, deşi a avut alături adversari care au şansa de a se antrena de-a lungul anului în condiţii net superioare.

La categoria „Juniori C2”, Adrian Fierar a ocupat locul 9 la 500 de metri, locul 8 la 1000 de metri şi locul 6 la 1500 de metri, situându-se pe locul 9 în ierarhia generală.

Mai trebuie menţionat că ambii sportivi au realizat recorduri personale pe toate distanţele, iar Eduard Niţu, deşi este junior 3, a obţinut locul al 2-lea în topul 100 al patinatorilor mondiali la categoria lui de vârstă şi a îndeplinit baremele pentru participarea la Olimpiada de Tineret din 2020 şi la viitoarele Cupe Mondiale de Juniori Mari.