Paul Onofrei, medalie de bronz la Cupa Africană de judo pentru cadeţi!

În perioada 19-22 aprilie, la Tunis a avut loc Cupa Africană de judo pentru cadeţi – „U18”, competiţie la care au participat 168 de sportivi din 18 ţări. CSM-CFR-CSŞ Ploieşti a fost reprezentat de sportivul Paul Onofrei, cel care a reuşit să obţină medalia de bronz la categoria de greutate „66 kg”.

Sportivul nostru a trecut în primul tur de algerianul Massyl Hamlat, apoi a pierdut la azerul Vugar Talimov (care avea să şi câştige competiţia la această categorie), dar a revenit în recalificări şi a trecut, pe rând, de marocanul Hasan Doukkali şi de lituanianul Mangirdas Matiukas. În lupta pentru medalia de bronz, Paul Onofrei l-a învins pe tunisianul Azis Harbi.

Competiţia punctează în clasamenul mondial, fiind un criteriu de calificare pentru Campionatul European „U18” şi Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Sportivul este pregătit la club de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu.