Echipa de handbal juniori 2 a ajuns la 17 victorii consecutive!

Weekend-ul acesta a programat meciuri pentru cele cinci echipe de handbal juniori ale CSM Ploieşti implicate în competiţii cu sezon regulat însă doar patru au jucat, junioarele 3 „beneficiind” de o neprezentare.

Juniorii 2 şi-au continuat parcursul perfect din Seria C, adăugând la bilanţ încă două victorii în ultima săptămână, graţie cărora au ajuns la 17 în acest sezon. Băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu s-au impus, joi, în faţa Blejoiului, cu 34-18 (13-9), pentru ca, duminică, să câştige cu 26-24 (11-13) mult mai dificila partidă de la LPS Iolanda Balas Soter Buzău.

În confruntarea de la Buzău, au evoluat: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu – G. Paraschiv (10), C. Albu (7), R. Floarea (3), P. Bucur (2), Al. Pop (2), N. Nicolaae (1), I. Mereu (1), V. Alici, V. Răducanu, M. Iorga, Oct. Nica.

Băieţii se află la un singur meci de a încheia sezonul regulat cu victorii pe linie, ultima partidă fiind cea programată duminică, de pe teren propriu, cu ocupanta poziţiei a 3-a a ierarhiei, CSM Sfântu Gheorghe.

Juniorii 3, pregătiţi de Gheorghe Puia, nu au avut emoţii în disputa de pe teren propriu, cu CSA Steaua Bucureşti, formaţie în faţa căreia s-au impus cu 39-22 (21-15). Băieţii continuă să ocupe poziţia secundă a clasamentului Seriei D, iar în săptămâna următoare vor susţine două partide oficiale: miercuri au tot acasă, cu CSŞ Ploieşti, iar sâmbătă vor juca la CT Media Bucureşti.

Junioarele 3 ar fi trebuit să joace, duminică, pe teren propriu, cu CSŞ Sibiu, dar adversarele nu s-au prezentat la joc. Drept urmare, partida va fi omologată cu scorul de 10-0 în favoarea elevelor lui Robert Comendant. În runda următoare, fetele vor sta, Seria F fiind formată din 9 echipe. Următorul meci oficial va fi pe 25 martie, acasă, cu CSM Făgăraş.

Juniorii 1 au avut programate două partide în ultima săptămână, ultimele, de altfel, ale sezonului. Clasaţi pe poziţia a 5-a a ierarhiei Seriei C, elevii lui Silviu Stănescu nu s-au calificat pentru faza semifinală a campionatului., aşa că au încheiat sezonul 2017-2018.

Ei au remizat, miercuri, la CS Brazi, 34-34 (14-19), iar sâmbătă au pierdut acasă în faţa formaţiei de pe poziţia secundă, CS Viitorul Piteşti, scor 25-34 (17-16). Pentru CSM Ploieşti au jucat, în cel de-al doilea meci: G. Vasilescu, Al. Ispas – A. Militaru (7 goluri), A. Stănescu (4), V. Bucuroiu (4), M. Alexe (3), A. Savelovici (3), M. Chiranu (2), N. Nicolae (1), G. Paraschiv (1), I. Mereu, Al. Pop, Oct. Nica, A. Cioc.

Dacă, în etapa anterioară, se impuneau la limită pe teren propriu, 20-19 cu CSŞ Mediaş, de data aceasta, junioarele 1 au cedat la un singur gol în deplasarea de la CSŞ Dinamo Braşov: 22-23, după ce au condus la pauză cu 15-13!

Fetele pregătite de Leonard Cristescu vor avea pauză de o pauză, întrucât campionatul se întrerupe, şi au programat următorul joc acasă, cu CSŞ Făgăraş, pe data de 1 aprilie.