Înotătorii de la CSM Ploieşti, 26 de medalii la Cupa „Moş Crăciun”!

Înotătorii de la CSM Ploieşti, 26 de medalii la Cupa „Moş Crăciun”!

Bazinul „Vega” a fost, ieri, neîncăpător, cea de-a IV-a ediţie a Cupei „Moş Crăciun” la înot având parte de un adevărat record de participare: 320 de copii cu vârste între 6 şi 12 ani, de la 11 cluburi din ţară! A fost o zi plină pentru Tamara Costache şi colegii care au ajutat-o în organizarea unei competiţii ce a durat aproape 8 ore şi la finalul căreia toţi copiii au plecat mulţumiţi spre case, fie pentru performanţele obţinute, fie pentru premiile pe care „Moşul” le-a pregătit tuturor, indiferent de rezultate.

Micii înotători de la CSM Ploieşti au avut evoluţii foarte bune, bilanţul de la finalul zilei fiind unul care a mulţumit staff-ul echipei noastre, format din Tamara Costache şi Ciprian Toma. Astfel, au fost 7 medalii de aur în probele individuale şi două la ştafete, 8 medalii de argint şi 7 de bronz la „individual”, precum şi alte două medalii de bronz în probele de ştafetă. În plus, doi dintre înotătorii promiţători ai clubului nostru, Luca Marinescu şi Aida Stancu, au realizat cele mai bune performanţe la categoriile lor de vârstă.

Concret, bilanţul sportivilor de la CSM Ploieşti la ediţia a IV-a a Cupei Moş Crăciun la înot a fost următorul:

– 7 medalii de aur la individual – Luca Marinescu (2), Fabian Păun, Aida Stancu, Alexandra Constantin, Andra Niţă şi Cristian Lupu;

– 2 medalii de aur obţinute de ştafetele anilor 2009 şi 2007;

– 8 medalii de argint la individual – Erika Fortu, Cristina Tolea, Patrick Iacob (2), Aida Stancu, Cristian Lupu, Radu Frăţilă şi Mara Botescu;

– 7 medalii de bronz la individual – Teo Samoil (2), Alexandra Constantin, Erika Fortu, Cristina Tolea, Andra Niţă şi Briana Păun;

– 2 medalii de bronz obţinute de ştafetele anilor 2010 şi 2009.

Toţi copiii participanţi au primit cadouri din partea lui Moş Crăciun, iar cei care au urcat pe podium au intrat în posesia binemeritatelor diplome, medalii, cupe şi a unor cadouri surpriză.

Mai trebuie spus că, în debutul reuniunii de ieri, a avut loc şi o cursă demonstrativă la care au participat cinci copii care suferă de sindromul Down, CSM Ploieşti intenţionând să pună bazele unei colaborări cu Asociaţia Sindrom Down, din Ploieşti.

Cluburile participante au fost: As. Club Sportiv „Aquis” Bucureşti, As. Club Sportiv „Contratimp” Câmpina, CS Dinamo Bucureşti, CS „Hyperion” Braşov, CS Petrolul Ploieşti, CSŞ Ploieşti, Şcoala Română de Înot Bucureşti, Shark Swimming Team Ploieşti, Pescăruşul Izvorani, Swimming Team Bucureşti şi, bineînţeles, CSM Ploieşti.

Galerie foto: