Antrenament pentru Focşani: CSM Ploieşti – Danubius Galaţi 41-30 (21-13)!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au bifat, în această seară, victoria „de serviciu” cu Danubius Galaţi şi au revenit pe un loc ce duce la baraj, profitând de eşecul suferit de CSM Focşani la Vaslui. A fost 41-30 (21-13) pentru elevii lui Dragoş Dobrescu, la capătul unei partide care a arătat mai degrabă a antrenament premergător meciului extrem de important de duminică, de la Focşani, în condiţiile în care gălăţenii au capitulat de mult şi joacă handbal de plăcere în acest final de sezon.

Totul a fost clar încă din primele minute, pentru că băieţii noştri s-au desprins rapid la trei goluri, 5-2 (minutul 9) şi au continuat să-şi sporească avantajul până la un maxim al primei părţi de nouă goluri, 17-8 (minutul 23). A fost 21-13 la pauză, iar jocul relaxat a continuat şi în repriza secundă, diferenţa de pe tabelă păstrându-se în marja de 8-10 goluri. A fost 27-17 în minutul 37, 30-19 în minutul 42, 35-24 în minutul 51, iar ecartul maxim a ajuns la 12 goluri, 41-29, cu puţine secunde înainte de final. Oaspeţii au închis, însă, tabela la 41-30, cele 71 de goluri fiind pe placul celor circa 300 de suporteri prezenţi în Sala „Olimpia”.

Pentru CSM Ploieşti nu a evoluat deloc Alexandru Farcaş, păstrat pe bancă pentru a fi menajat, din cauza unei uşoare accidentări, în perspectiva deplasării de la Focşani. Au intrat, în schimb, foarte bine „veteranul” Marius Mihoci, folosit titular, precum şi Hodorogea şi Hoinaru, care au arătat că sunt pregătiţi să fie soluţii pe acest final de sezon.

Aşa cum spuneam, în urma acestei victorii, băieţii au revenit pe loc de baraj, având două puncte în faţa Focşaniului, echipă pe terenul căreia se va da, duminică, de la ora 18.30, bătălia pentru supravieţuire. Cu o victorie, clarificăm lucrurile în proporţie de 80%, o remiză ne asigură posibilitatea de a ne decide singuri soarta, iar în cazul nefericit al unui eşec vom depinde şi de celelalte rezultate din ultimele două runde.

CSM Ploieşti – CSU Danubius Galaţi 41-30 (21-13)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Szopka – Botezatu (2 goluri), Capotă (2), Turcu (6), Zamfir (5), Dediu (8), Mihoci (3). Au mai jucat: Antonaru, Rotaru – Hodorogea (5 goluri, 2 din „7 metri”), Tărîţă (3), Hoinaru (4), Stăncioiu (3). Antrenor: Dragoş Dobrescu.

CSU Danubius: Fuică – Niţu (9 goluri, 2 din „7 metri”), Grigore (2), Şahîn (1), Frangulea (2), Udriştoiu (3), Mîrşiu (2). Au mai evoluat: Drenceanu – Cristescu (5 goluri), Burlacu (6), Poteră, Olaru, Ghenghea. Antrenor: Miron Stanciu.

Arbitri: Marius Fâşcu (Timişoara) şi Aurel Moldoveanu (Arad).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Aruncări „7 metri”: 4/2 ratate (Turcu, Hodorogea) – 4/2 ratate (Şahîn, Cristescu).

Eliminări „2 minute”: 3 (Capotă, Mihoci, Hodorogea) – 3 (Şahîn, Ghenghea, Niţu).

Play-out, Etapa a VII-a

CSM Ploieşti – Danubius Galaţi 41-30 (21-13)

HC Vaslui – CSM Focşani 34-23 (19-9)

HCM Minaur Baia Mare – Energia Tg. Jiu. 32-32 (16-17)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu – 35 puncte

2. Minaur Baia Mare – 30 puncte

3. Handbal Club Vaslui – 29 puncte

4. CSM Ploieşti – 27 puncte

5. CSM Focşani – 25 puncte

6. Danubius Galaţi – 1 punct

Etapa a VIII-a (sâmbătă-duminică, 14-15 mai): CSM Focşani – CSM Ploieşti (duminică, ora 18.30), Danubius Galaţi – Minaur Baia Mare (sâmbătă, ora 12.00), Energia Târgu Jiu – HC Vaslui (sâmbătă, ora 17.00).