Andreea Fierar, prezenţă onorabilă la Cupa Mondială de Juniori

În zilele de 17 şi 18 ianuarie, sportiva clubului nostru, Andreea Fierar (16 ani), a participat la Cupa Mondială de Juniori, ce a avut loc în Italia, la Collalbo, performanţele din ultimul an dându-i dreptul să ia startul în fiecare dintre cele patru probe de bază, pe distanţele de 500 metri, 1.000 metri, 1.500 metri şi 3.000 metri. Fără experienţă la astfel de competiţii şi concurând în condiţii dificile de vreme (lapoviţă şi frig), pista fiind în aer liber, sportiva pregătită de Marius Băcilă a încheiat cursele pe poziţiile 43 (la 500 metri şi 1.000 metri) şi 46 (1.500 metri), în timp ce, la proba ei preferată, cea de 3.000 de metri, a fost descalificată pentru că a depăşit limitele propriului culoar. „Nu i s-a mai întâmplat niciodată până acum. A fost şi din cauza vremii, vizibilitatea fiind afectată de lapoviţa care a căzut permanent. E păcat că s-a întâmplat tocmai la această competiţie şi în această probă. Deşi a simţit că va fi descalificată, Andreea şi-a dus cursa până la capăt şi a avut un timp cu care ar fi încheiat pe locul 27, fără să forţeze pe ultima parte, întrucât ştia că nu mai contează”, spune antrenorul Marius Băcilă. Cea mai bună performanţă a Andreei Fierar s-a consemnat în proba „Mass start” (start în grup), de 4.000 de metri, pe care a încheiat-o pe poziţia a 25-a. La startul întrecerii s-au aliniat 67 de sportive.

După încheierea competiţiei, sportiva legitimată la CSM Ploieşti a rămas la Collalbo, unde participă, până pe 26 ianuarie, la un Training Camp rezervat juniorilor şi organizat şi finanţat de Federaţia Internaţională de Patinaj (ISU), pe 24 şi 25 ianuarie urmând să fie organizat şi un concurs în localitatea italiană. Apoi, Andreea va merge la Inzell (Germania), unde îşi va continua pregătirea pentru participarea la Finala Campionatului Național de Copii şi Juniori pe Probe și Poliatlon, Ediţia 2015, programată în perioada 13-15 februarie.