Stadionul „Ilie Oană”: suporterii s-au întors în tribune la finala Cupei României, Astra – „U” Craiova!

La mai bine de un an de la ultimul meci important disputat pe „Ilie Oană” cu spectatori, un Petrolul – Sepsi Sfântu Gheorghe în sferturile de finală ale ediţiei „2019-2020” a Cupei României (4 martie 2020), arena ploieşteană a trăit, din nou, în această seară, „agitaţia” tribunelor.

Ploieştiul, prin Clubul Sportiv Municipal, a avut bucuria de a le oferi celor circa 2.500 de spectatori care au profitat de ultimele reglementări intrate în vigoare recent privind accesul publicului la evenimentele sportive şansa de a urmări Finala Cupei României, disputată de Astra Giurgiu şi Universitatea Craiova.

Şi a fost un ultim act al competiţiei „KO” spectaculos, cu multe goluri, răsturnări de situaţie şi un verdict venit doar după cele două reprize de prelungiri, la capătul cărora Universitatea Craiova a reuşit să se impună cu 3-2 (1-1, 1-1). Cele cinci goluri ale partidei au fost marcate de A. Ivan (14), D. Nistor (100), V. Screciu (113), respectiv V. Găman (17 penalti) şi Y. Boe-Kane (93).

Finala din această seară a fost a 4-a din ultimele 5 finale ale Cupei României găzduită de stadionul „Ilie Oană”.