Patrick Albu, pe locul al 6-lea în clasamentul golgheterilor Diviziei A de handbal masculin!

Patrick Albu, pe locul al 6-lea în clasamentul golgheterilor Diviziei A de handbal masculin!

Finalul sezonului regular al Diviziei A de handbal masculin i-a prilejuit site-ului www.handbalmania.ro alcătuirea unui clasament al golgheterilor acestui sezon, în „Top 10” regăsindu-se şi extrema clubului nostru, Cătălin Patrick Albu. Sportivul de la CSM Ploieşti se află pe poziţia a 6-a a ierarhiei celor mai buni marcatori ai eşalonului secund, cu un total de 83 de goluri înscrise, cu menţiunea că le-a reuşit în doar zece partide, în condiţiile în care CSM Târgovişte nu s-a prezentat la niciun turneu şi alte două meciuri, cu CSU Galaţi şi CSM Bacău II, au fost omologate la „masa verde”, cu scorul de 10-0.

Ceilalţi handbalişti din top au cel puţin 12 partide în care au avut prilejul să puncteze, astfel că ierarhia este departe de a reflecta fidel randamentul jucătorilor în prima parte a campionatului. Motiv pentru care am alcătuit şi un top în care am ţinut cont de raportul goluri/meciuri jucate, capitol la care Patrick Albu stă mult mai bine, fiind al doilea în clasament, cu 8.3 goluri/meci, după cel care este şi liderul ierarhiei generale, Ovidiu Irimia (CSM Sighişoara), care are 10.8 goluri/meci. De reţinut şi că ei sunt şi cei mai tineri jucători din „top 6”, ambii fiind născuţi în anul 2001.

Totodată, cu cele 83 de reuşite, Patrick Albu este golgheterul echipei noastre în sezonul regular şi al doilea marcator al Seriei A, după suceveanul Bogdan Cozorici (87 goluri)

Clasamentul golgheterilor

1. Ovidiu Irimia (CSM Sighişoara) – 141 goluri

2. Ovidiu Ianăşi (CSU Craiova) – 108 goluri

3. Victor Niţă (CSU Politehnica Timişoara) – 103 goluri

4. Bogdan Ivăschescu (CSU Târgu Jiu) – 97 goluri

5. Bogdan Cozorici (CSU din Suceava II) – 87 goluri

6. PATRICK ALBU (CSM Ploieşti ) – 83 goluri

Clasament goluri/meci

1. Ovidiu Irimia (CSM Sighişoara) – 141 goluri/13 meciuri = 10.8

2. PATRICK ALBU (CSM Ploieşti ) – 83 goluri/10 meciuri = 8.3

3. Victor Niţă (CSU Politehnica Timişoara) – 103 goluri/13 meciuri = 7.92

4. Ovidiu Ianăşi (CSU Craiova) – 108 goluri/14 meciuri = 7.71

5. Bogdan Cozorici (CSU din Suceava II) – 87 goluri/12 meciuri = 7.25

6. Bogdan Ivăschescu (CSU Târgu Jiu) – 97 goluri/14 meciuri = 6.92