Gimnastele de la CSM Ploieşti, participare onorabilă la Cupa „Irina Deleanu”!

Gimnastele de la CSM Ploieşti au participat, în acest weekend, la prima întrecere oficială din 2020 – Cupa „Irina Deleanu”, Ediţia a XIX-a – desfăşurată în Sala Polivalentă din Capitală. Liliana Băescu şi Simona Puiu au înscris în competiţie patru sportive, Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan participând în întrecerea senioarelor, iar Sabina Enache şi Anisia Drăgan, în cea a junioarelor.

Cu exerciţii noi sau cu grad de dificultate sporit faţă de cele de anul trecut, fetele s-au prezentat onorabil pentru o primă apariţie oficială în 2020, în cazul Mirunei Ciocîrlan fiind vorba şi despre debutul la nivel de senioare.

Astfel, în întrecerea senioarelor, la startul căreia s-au aflat 21 de sportive, Denisa Stoian a ocupat locul al 12-lea, cu un total de 65.400 puncte (18.600 la cerc, 15.600 la minge, 18.650 la măciuci şi 12.550 la panglică), iar Miruna Ciocîrlan a fost a 16-a, cu 61.300 puncte (14.150 la cerc, 15.900 la minge, 16.500 la măciuci şi 14.750 la panglică).

Competiţia senioarelor a fost câştigată de românca Denisa Mailat (CSA Steaua Bucureşti), care a avut un total de 86.100 puncte.

Întrecerea junioarelor s-a rezumat la competiţia pe echipe, iar fetele noastre au ocupat locul al 8-lea, din 12 team-uri participante. Ele au avut un total de 103.550 puncte, Sabina Enache obţinând 54.300 puncte, iar Anisia Drăgan, 49.250.

La cea de-a XIX-a ediţie a Cupei „Irina Deleanu” au participat sportive din Azerbaidjan, Bulgaria, Italia, Macedonia, Moldova, Norvegia, Ucraina şi România.