Victorii, în weekend, pentru echipele de handbal juniori 3 ale clubului!

Trei dintre cele cinci echipe ale CSM Ploieşti implicate în acest moment în competiţiile organizate de FRH au avut programate meciuri în weekend, bilanţul fiind de două victorii, ambele la juniori 3, şi o înfrângere, suferită în Seria B a Diviziei A.

Junioarele 3, pregătite de Robert Comendant, şi-au continuat parcursul perfect din Seria D şi, după victoria lejeră, obţinută joi, în partida cu CSO Voluntari, scor 50-25 (27-13), astăzi au reuşit să se impună şi în deplasarea de la CSU Ştiinţa Bucureşti. A fost 29-28 (13-13) pentru fetele noastre în fieful uneia dintre echipele bune ale seriei, dar succesul a fost mai lejer decât o arată scorul, gazdele marcând ultimele două goluri ale confruntării în secundele de final. După 13-13 la pauză, CSM Ploieşti a condus cu 24-20 (min. 36), 26-22 (min. 41) şi 29-26 (min. 49), tabela oprindu-se, după 50 de minute, la 28-29.

Robert Comendant le-a folosit, astăzi, pe: B. Voicilă, I. Săvulescu – E. Lăcuşteanu (13 goluri), R. Gavrilă (6), D. Manole (5), D. Grădişteanu (2), A. Burtea (2), M. Iordache (1), A. Toma, N. Jianu. Cr. Blidaru, T. Stere, D. Stoica, B. Rădulescu, D. Mihai. Cu 6 victorii în 6 partide, fetele noastre se pregătesc pentru derbiul seriei, programat duminică, pe teren propriu, în compania celor de la CSŞ 6 Bucureşti, care au câştigat, la rândul lor, toate cele 5 meciuri susţinute până acum.

A fost victorie, astăzi, şi pentru echipa de băieţi juniori 3, care s-a impus cu 26-15 (12-12), la Brazi, în faţa celor de la ACS Academia Junior Ploieşti. Echilibrat în prima repriză, meciul „s-a rupt” încă din primele minute ale părţii secunde, atunci când CSM Ploieşti s-a desprins la 18-12 (min. 36) şi 23-14 (min. 44).

Ramona Ştefan a folosit, astăzi, următorul lot de jucători: D. Ştefan, B. Nuţă – B. Bondarenko (7 goluri), M. Crăciun (5), A. Dumitrache (3), D. Constantin (3), R. Ciupitu (2), M. Sîrbu (2), D. Ioniţă (1), D. Căldură (1), D. Pioaru (1), I. Stănescu (1), M. Matei, D. Radu, Şt. Vîlcu, R. Enescu. Băieţii au 4 victorii şi un eşec în acest sezon, iar sâmbătă, în runda a 7-a, au meci greu pe teren propriu cu CS Olimpic Mizil.

Singura înfrângere a weekend-ului a fost suferită de echipa de juniori ce combate în Seria B a Diviziei A, însă băieţii pregătiţi de Silviu Stănescu au cedat din nou onorabil, cu 33-25 (16-14), pe terenul uneia dintre echipele bune ale competiţiei, CSU Piteşti. În runda a 6-a a Diviziei A, CSM Ploieşti va sta.

În pauză competiţională se află atât echipa de juniori 1, care va juca abia pe 30 octombrie, acasă, cu CSŞ Râmnicu Vâlcea, cât şi cea a junioarelor 2, care joacă pe 26 octombrie, în deplasare, cu HC Activ CSO Plopeni.