Echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, pe plus după weekend!

Şase meciuri oficiale au avut în ultima săptămână echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, bilanţul realizat fiind pozitiv: patru victorii şi două înfrângeri! Juniorii 1 au câştigat ambele partide susţinute şi au profitat de pasul greşit făcut de contracandidata la primul loc al seriei, AHC Dobrogea Sud Constanţa, iar junioarele 3 au ajuns la zece meciuri câştigate în tot atâtea disputate în acest sezon.

Echipa de juniori 1 continuă lupta cu AHC Dobrogea Sud Constanţa pentru şefia Seriei B, iar după cele două etape din ultima săptămână a ieşit pe plus, în condiţiile în care a câştigat ambele partide disputate, iar „marinarii” au pierdut surprinzător, acasă, cu LPS Brăila.

Elevii lui Silviu Stănescu au câştigat joi la CS Brazi cu 41-28, la capătul unei partide fără istoric. Tehnicianul a mizat în acest meci pe: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu, A. Cioc – A. Stănescu (9 goluri), I. Mereu (6), N. Nicolae (6), R. Floarea (4), D. Rudai (4), G. Paraschiv (3), P. Bucur (3), M. Chiranu (2), C. Albu (2), V. Bucuroiu (1), R. Pantazi (1), Al. Pop, L. Jugănaru.

Astăzi, ei au trecut, în Sala „Olimpia”, de altă conjudeţeană, ultima clasată Tricolorul Breaza, scor 44-34 (23-12). Din nou, Silviu Stănescu a rulat tot lotul de jucători: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu, A. Cioc – C. Albu (9 goluri), A. Stănescu (7), M. Chiranu (4), D. Rudai (4), A. Militaru (3), G. Paraschiv (3), V. Bucuroiu (3), R. Pantazi (3), R. Floarea (2), Al. Pop (2), N. Nicolae (2), P. Bucur (2), L. Jugănaru.

Băieţii au o singură înfrângere în acest sezon şi au timp până pe 6 decembrie să pregătească meciul din deplasare cu LPS Brăila, formaţia care a produs surpriza de la Constanţa.

Juniorii 1 au avut meci şi în Divizia A, ei evoluând sâmbătă, în Sala „Olimpia”, în compania formaţiei de pe locul al 3-lea al Seriei B, CS Medgidia. Oaspeţii s-au impus cu 36-23 (16-11), într-un meci în care băieţii noştri au început bine, conducând cu 6-5 după un sfert de oră de joc, dar au avut, apoi, zece minute de coşmar, scorul ajungând la 7-13 în minutul 25.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: Al. Ispas, Ad. Tănăsescu, A. Cioc – G. Paraschiv (8 goluri), R. Floarea (4), V. Militaru (3), N. Nicolae (3), D. Rudai (2), Pantazi (2), C. Albu, Jugănaru, Chiranu, P. Bucur, V. Bucuroiu. În etapa a 12-a, băieţii vor juca miercuri la CSU Piteşti şi duminică, acasă, cu echipa secundă a celor de la CSM Bucureşti.

Echipa de juniori 2 a avut misiune dificilă, sâmbătă, pe terenul primei clasate din Seria H, CSŞ Dinamo Braşov, în faţa căreia a cedat cu 47-37 (22-19). Elevii lui Gheorghe Puia ocupă locul al 5-lea al clasamentului, cu două victorii în opt partide, iar în etapa următoare, a 9-a, vor juca abia sâmbătă, 8 decembrie, la CSŞ Ploieşti.

Juniorii 3, în schimb, au avut parte de cel mai uşor joc al sezonului, pe terenul ultimei clasate din Seria D, CS Olimpic Mizil. Băieţii pregătiţi de Gheorghe Puia s-au impus, astăzi, cu 46-21 (23-12), după ce, la mijlocul săptămânii, în runda intermediară, au stat. Ei au un bilanţ de 4 victorii şi 5 înfrângeri în acest sezon, iar în etapa următoare vor juca joi, 6 decembrie, în Sala „Olimpia”, cu CSŞ Ploieşti.

Fetele noastre invincibile, junioarele 3, n-au avut emoţii nici cu formaţia de pe locul al 4-lea din Seria D, LPS Iolanda Balas Soter Buzău, de care au trecut, sâmbătă, în „Olimpia”, cu 45-32 (20-10). Antrenorul Robert Comendant le-a oferit minute bune şi fetelor care au jucat mai puţin în alte meciuri, 11 dintre cele 12 jucătoare de câmp folosite reuşind să-şi treacă numele pe lista marcatoarelor. Pentru CSM Ploieşti, au jucat: A.Floroiu, B. Voicilă, M. Popescu – A. Gheorghe (9 goluri), D. Grădişteanu (6), A. Burtea (6), B. Popescu (5), C. Podărescu (4), E. Lăcuşteanu (4), A. Toma (4), M. Iordache (3), B. Andronache (2), I. Manolache (1), M. Botică (1), Cr. Blidaru. În etapa următoare, a 12-a, fetele vor juca miercuri, de la ora 18.00, la CS Brazi.