Gimnasta Denisa Stoian, medalie de aur la Turneul Internaţional „Aphrodite Cup”!

La o săptămână de la performanţa reuşită la Lisabona, acolo unde au cucerit patru medalii, gimnastele Denisa Stoian şi Miruna Ciocîrlan, pregătite de Simona Puiu şi Liliana Băescu, participă cu succes, în acest weekend, la o altă competiţie importantă: Turneul Internaţional „Aphrodite Cup” – Ediţia a 4-a!

Ieri a fost ziua concursului individual „all around”, prilej cu care Denisa Stoian a reuşit să cucerească medalia de aur la categoria de vârstă 2003 într-o competiţie la startul căreia s-au aflat 24 de sportive. Ea a câştigat cu un total de 54.100 puncte, cu note foarte bune la cerc (15.250) şi măciuci (14.750) şi evoluţii punctate de mici erori la minge (11.850) şi panglică (12.250). Denisa a fost urmată în clasament de Roza Abitova (Kazahstan), cu 53.600 puncte, şi Ioanna Magopoulou (Grecia), cu 51.000 puncte.

La rândul ei, Miruna a avut evoluţii bune, fiind a 5-a la categoria de vârstă 2004 (din 14 sportive), cu un total de 47.100 puncte, conturat astfel: 13.200 la cerc, 10.150 la minge, 12.700 la măciuci şi 11.050 la panglică.

Denisa Stoian va evolua şi în această după-amiază, când sunt programate finalele pe obiecte.

Competiţia de la Atena reuneşte la start gimnaste din 21 de ţări, de pe patru continente.