Echipele de minihandbal ale CSM Ploieşti, calificate pentru Euroregiune!

Echipele de minihandbal ale CSM Ploieşti, calificate pentru Euroregiune!

Sala „Leonard Doroftei” a găzduit, astăzi, Faza judeţeană la minihandbal feminin, la care au participat şase echipe: CSM Ploieşti 1 şi 2, CSŞ Ploieşti, Academia Junior, CSO Activ Plopeni şi CS Breaza.

Au fost două grupe a câte trei echipe, în care s-a jucat fiecare cu fiecare, formaţiile clubului nostru înregistrând următoarele rezultate: CSM Ploieşti 1 a câştigat cu 40-15 (21-8) cu CSŞ Ploieşti şi cu 37-10 (17-5) cu Academia Junior, iar CSM Ploieşti 2 a pierdut cu 9-30 (5-24) cu CS Breaza şi cu 6-27 (3-18).

Apoi, s-au disputat jocurile de clasament, în care CSM Ploieşti 2 a cedat cu 19-27 (6-5) în faţa CSŞ Ploieşti, iar CSM Ploieşti 1 a jucat cu cealaltă câştigătoare de grupă, CSO Activ Plopeni, în faţa căreia a pierdut cu 18-32 (9-19). Primele patru clasate – CSO Activ, CSM Ploieşti 1, Academia Junior şi CS Breaza – s-au calificat pentru faza pe Euroregiune.

Loturile folosite de antrenoarea echipei noastre, Geta Opincariu, la competiţia de astăzi au fost următoarele:

CSM Ploieşti 1 – Ştefania Ghiţă, Alexia Niţă, Andreea Popescu, Bianca Pîrvulescu, Daria Comendant, Delia Roşu, Daria Stan şi Casiana Băcanu;

CSM Ploieşti 2 – Federica Cernat, Maria Ioniţă, Alexia Bica, Beatrice Căldărariu, Andreea Stoica, Sara Stroe, Karina Ştefania, Cătălina Bica, Daria Mihalcea, Irina Simion, Daria Dinu, Ştefania Peşte.

 

Pentru faza pe Euroregiune s-au calificat şi băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan, care au ocupat locul al 4-lea în turneul organizat, recent, tot în Sala „Leonard Doroftei”. Cu un lot bazat pe copii mai mici de vârstă decât celelalte competitoare, CSM Ploieşti a pierdut, atunci, ambele partide din grupă – 24-27 cu Tricolorul Breaza şi 14-15 cu CSO Olimpic Mizil -, precum şi jocul de clasament cu Academia Junior Ploieşti, scor 9-16.

Efectivul pe care mizează Ramona Ştefan la minihandbal este format din: Teodor Enache, Andrei Pop, Alexandru Popescu, Gabriel Roşu, Ştefan Iliescu, Ionuţ Răducanu, Ştefan Anastasiu, Dragoş Nicolae, Alexandru Duţu, Fabian Antău, Cristian Romee, Cătălin Milea, Cristian Duţă, Rareş Bucur, Alvaro Ciobanu, Andrei Niţu, David Neagu, Alexandru Costache, Cătălin Stoica şi Bogdan Micuţu.