Handbal, juniori 3, Turneul Final: CSM Ploieşti joacă, mâine, pentru locurile 7-8

Echipa de handbal juniori 3 a CSM Ploieşti încheie Faza Grupelor la Turneul Final de la Râmnicu Vâlcea cu trei înfrângeri după ce a pierdut şi astăzi, în faţa celor de la CSM Progresul Băileşti, scor 36-41 (15-12, 12-17, 9-12).

Conform calculelor dinaintea ultimei etape, elevii Ramonei Ştefan aveau nevoie să câştige toate cele trei reprize pentru a spera la semifinale, dar socotelile s-au schimbat după primul meci al zilei, în care ACS Romanaţi Sport Caracal a reuşit să „fure” o repriză în disputa cu CSM Bucureşti: 38-42 (15-18, 13-10, 10-14). Deja, CSM Ploieşti avea nevoie şi de un golaveraj superior, ceea ce implica astăzi o victorie la peste 25 de goluri, misiune cvasi-imposibilă la nivel de Turneu Final al campionatului.

Ramona Ştefan a folosit astăzi următorii jucători: A. Pop, A. Manolache – M. Duţă (9 goluri), A. Grigore (9), M. Popescu (6), L. Constantin (5), G. Roşu (3), M. Sbîrnău (3), I. Pîrvu (1) şi M. Costache.

În urma înfrângerii de astăzi, CSM Ploieşti a ocupat locul al 4-lea în Grupa B şi va disputa mâine, de la ora 10.00, în Sala „Energetic” de data aceasta, meciul de clasament pentru locurile 7-8, cu ultima clasată în cealaltă grupă, AHC Dobrogea Sud Constanţa.