Echipa de baschet băieţi „U13” s-a calificat în „sferturile” Turneului Final al campionatului!

Echipa de baschet „U13” a CSM Ploieşti s-a calificat în „sferturile” Turneului Final al campionatului după ce s-a impus, astăzi, cu 68-31 (17-8, 20-4, 14-11, 17-8) în partida cu CSM CSU LPS Oradea, aşa-zisa finală a Grupei A preliminare.

Băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan n-au avut mari emoţii nici în disputa de astăzi, în care oaspeţii Sălii „Olimpia” au opus rezistenţă doar în primele 5-6 minute de joc. Apoi, CSM Ploieşti s-a desprins la 17-8 după primul sfert, a fost aproape să nu încaseze niciun punct în cel de-al doilea, în care bihorenii au înscris cele 4 puncte în ultimul minut şi, la final, s-a impus cu un 68-31 ce nu necesită prea multe alte comentarii.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: V. Borcan (16 puncte), D. Iordăchescu (13), R. Săndulescu (13), Tudor Mihalea (9, 2×3), Teodor Mihalea (6), Şt. Dobre (3), C. Coniac (2), D. Ilie (2), F. Barbu (2), A. Nicolae (2), R. Tudorie şi Al. Petre.

Echipa noastră va juca, mâine, în primul sfert de finală al turneului, de la ora 13.00, în compania ocupantei poziţiei secunde din Grupa D, ACS StoMart Iaşi care a pierdut astăzi cu 53-44 „finala” seriei, cu ACS Alpha Sport Team Sibiu.

Toate partidele Turneului Final pot fi urmărite accesând acest cont de youtube.

Totodată, galerii foto de la meciurile primelor două zile puteţi găsi accesând pagina de facebook a CSM Ploieşti.