Baschet feminin, Turneul Final „U16”: eşec cu ACS Dan Dacian şi miza rămâne locul 5!

Echipa de baschet fete „U16” a CSM Ploieşti nu a reuşit surpriza şi a cedat, astăzi, cu 39-78 (13-19, 11-23, 6-18, 9-18) în faţa campioanei en-titre, ACS Dan Dacian Bucureşti, în ultima etapă a fazei grupelor de la Turneul Final găzduit de Sala Sporturilor Olimpia. Drept urmare, fetele pregătite de Loredana Munteanu şi Corina Savu vor evolua, mâine şi poimâine, în meciurile de clasament pentru stabilirea locurilor 5-8, adversara din semifinala de mâine, programată la ora 11.00, urmând să fie ultima clasată din Grupa A, Valbon Arad.

Partida de astăzi nu le-a oferit prea multe şanse fetelor noastre, care au mers „cap la cap” cu adversarele doar până în minutul 7, când conduceau cu 13-12. Au urmat 7 puncte consecutive ale oaspetelor, pentru un 13-19 la finalul primului sfert, iar diferenţa a crescut decisiv până la pauza mare, atunci când tabela consemna un 24-42 greu de recuperat. Cu procentaje mult mai bune, inclusiv un 60% (6/10) la „3 puncte”, formaţia bucureşteană a fost mult mai sigură în plan ofensiv în special, în timp ce, în tabăra noastră, cifrele au fost din nou dezamăgitoare: 33% la „libere” (3/9), 39.1% la „2 puncte” (9/23) şi… 8.3% la „3 puncte” (1/12).

Nici după pauză nu s-a întâmplat nimic care să schimbe decisiv lucrurile, CSM Ploieşti înscriind 6, respectiv 9 puncte în cele două sferturi ale reprizei, aşa că singurul obiectiv rămas pentru ultimele două zile ale turneului este ocuparea locului al 5-lea.

Pentru echipa noastră, au jucat astăzi: I. Savu (12 puncte, 1×3), D. Iordăchescu (9, 1×3), D. Tănase (6), O. Sandu (4), K. Munteanu (3), Cr. Grigore (2), A. Dumitru (2), A. Apostolache (1), N. Belhamra şi A. Dedu.

LPS Alba Iulia – Champions Bucureşti 40-56

Clasament Grupa A: 1. Olimpia Bucureşti (6 puncte); 2. Sepsi (5); 3. Sportul Studenţesc (4); 4. Valbon Arad (3);

Clasament Grupa B: 1. Dan Dacian (6); 2. Champions Bucureşti (5); CSM Ploieşti (4); 4. LPS Alba Iulia (3).