Baschet feminin, Turneul Final „U16”: victorie cu Alba Iulia şi calificarea se joacă mâine!

Echipa de baschet fete „U16” a CSM Ploieşti a câştigat, astăzi, fără mari emoţii, scor 64-42 (12-11, 15-15, 15-6, 22-10), meciul cu LPS Alba Iulia, din etapa a 2-a a Turneului Final ce se desfăşoară în aceste zile în Sala Sporturilor Olimpia şi are nevoie de o victorie, mâine, în disputa cu ACS Dan Dacian Bucureşti, campioana en-titre, pentru a merge în semifinalele competiţiei.

Parcă marcate de eşecul de ieri, cu Champions, fetele pregătite de Loredana Munteanu şi Corina Savu au făcut şi astăzi o primă repriză sub aşteptări în special în plan ofensiv, procentajele slabe de la aruncări fiind motivul pentru care, în ciuda unei superiorităţi nete la recuperări, 37-17, la pauza mare tabela consemna doar un „scurt” 27-26 în favoarea CSM-ului.

Lucrurile s-au mai reglat în partea secundă şi, chiar dacă nu am terminat meciul cu cifre de ţinut minte (14% la „3 puncte, 36% la „2 puncte” şi 56% la „libere”), apărarea a făcut diferenţa, adversarele reuşind să înscrie doar 16 puncte până la final. A contat din nou numărul mare de recuperări realizate, nu mai puţin de 68 în total, dintre care 34 ofensive, dar şi faptul că, în atac, schemele s-au executat cu o precizie ceva mai bună şi au adus punctele necesare obţinerii unei victorii facile, una peste alta.

Pentru echipa noastră, au jucat astăzi: D. Iordăchescu (15 puncte, 1×3, 8 recuperări), K. Munteanu (13 puncte, 13 recuperări), I. Savu (11 puncte, 10 recuperări), D. Tănase (7 puncte, 15 recuperări), A. Dumitru (7, 1×3), O. Sandu (5, 1×3), A. Dedu (2), N. Belhamra (2), Cr. Grigore (2), A. Apostolache, S. Voicu şi D. Trican.

Mâine, de la aceeaşi oră, 11.00, fetele trebuie să facă un meci mare în disputa cu eternele rivale de la ACS Dan Dacian pentru a merge în semifinalele campionatului.