Echipa de handbal juniori 3 s-a calificat matematic la Turneul Final al campionatului!

Echipele de handbal juniori ale clubului au parcurs o săptămână aglomerată, cu şase meciuri oficiale în contextul în care la unele categorii de vârstă au fost programate şi etape intermediare, principala noutate fiind că echipa de juniori 3 băieţi a obţinut, matematic, calificarea la Turneul Final al campionatului.

Astfel, deşi au pierdut cu 41-24 (11-7, 14-9, 16-8) la CSM Bucureşti,  băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au profitat de faptul că HC „Talentul Este Cheia” Bucureşti a pierdut la HC Junior BB Buzău şi s-au calificat deja pentru Turneul Final al campionatului. În ultima etapă a acestei faze, ei joacă, pe 21 aprilie, pe teren propriu, cu HC „Talentul Este Cheia” Bucureşti.

La rândul lor, şi junioarele 3 sunt aproape de a face pasul decisiv spre Turneul Final după ce, în ultima săptămână, au pierdut la favorita grupei, Corona Braşov, cu 21-33 (7-8, 8-10, 6-15), dar au câştigat, apoi, la ACS Sporting Ghimbav, cu 43-29 (13-10, 12-8, 18-11). În etapa a 7-a, formaţia pregătită de Geta Opincariu şi Cristi Roşu joacă mâine, la ora 13.00, la CSŞ Buzău, o victorie însemnând un pas mare spre calificarea la Turneul Final, în condiţiile în care are 8 puncte avans faţă de CSM Bucureşti, cu 4 runde înainte de finalul fazei Grupelor Valoare.

Juniorii 2 ai clubului merg, şi ei, la Turneul Final al Grupelor Speranţă după ce au câştigat în acest weekend la CSU Piteşti, scor 37-29 (17-13, 20-16) şi au câştigat, astfel, Grupa Speranţă 2. Turneul Final rezervat echipelor învinse în prima fază a campionatului este programat în perioada 11-15 mai 2022.

În fine, junioarele 2 ale clubului au pierdut cele două partide susţinute în ultima săptămână – 30-28 (13-12. 17-16) la CSU Ştiinţa Bucureşti şi 40-25 (19-13, 21-12) la CSŞ 6 Bucureşti – şi mai au doar şanse teoretice de a se califica la Turneul Final al acestei categorii de vârstă. În etapa a 4-a a Grupei Valoare 2, programată pe 30 aprilie, fetele vor juca tot în deplasare, la CSM Bucureşti.